Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2015

Ήττα στην πρεμιέρα για τη Νίκη Αλεξανδρούπολης

Το πρώτο παιχνίδι της Νίκης Αλεξανδρούπολης στην επιστροφή της στην Α2 Γυναικών, δε συνοδεύτηκε με ένα νικηφόρο αποτέλεσμα, καθώς η ομάδα του Ιπποκράτη Δήμητσα ηττήθηκε με 3-0 σετ (19-25, 20-25, 21-25) από τον Καμπανιακό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (7-8, 12-14, 14-14), αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε με ένα σερί 3-0 να προηγηθεί με 14-17, γεγονός που οδήγησε τον προπονητή της Νίκης να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν το άγχος και τα λάθη των αθλητριών της Νίκης, διατηρώντας ένα προβάδισμα τριών πόντων (19-22) και έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 19-25.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ ο Καμπανιακός πήρε ένα προβάδισμα τριών πόντων (8-11), το οποίο οι αθλήτριες της Νίκης κατάφεραν να εκμηδενίσουν και να ισοφαρίσουν άμεσα σε 11-11, κάτι που ανάγκασε τον Κώστα Αγγουρά να καλέσει τάιμ άουτ. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης δεν κατάφερε να συνεχίσει την αντεπίθεσή της, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι αθλήτριες του Καμπανιακού κτίζοντας εκ νέου μια διαφορά (15-18), που σταδιακά διευρύνθηκε (15-20, 15-23), με αποτέλεσμα το τελικό 20-25.

Στο τρίτο σετ ο Καμπανιακός είχε ένα προβάδισμα τριών-τεσσάρων πόντων (9-12, 10-14), με τις αθλήτριες της Νίκης να μειώνουν με ένα σερί 3-0 (13-14) και να περνούν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τον άσο της Δεδούση (16-15). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι το 19-19, αλλά σε εκείνο το χρονικό σημείο οι αθλήτριες της Νίκης υπέπεσαν σε διαδοχικά λάθη (σερβίς της Καρακύκλα στο φιλέ, 20-22, μπλοκ σε επίθεση της Δεδούση, 20-23), με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να φτάσουν στο τελικό 21-25 και στη νίκη με 3-0 σετ.

Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκαν οι αθλήτριες της Νίκης για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο στην Α2 Γυναικών.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Παπαχρήστου και Μαρκάτσας.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 20-25, 21-25)

Νίκη Αλεξανδρούπολης: Χαρισιάδου, Δεδούση, Καλογεροπούλου, Βενέτη, Νικολαϊδου, Νικολάου, (λ) Λυμπεροπούλου/Κωνσταντινίδου, Καράμπαλη, Καρακύκλα, Λαμπρίδου

Καμπανιακός: Φαλέγκου, Παρασκευαϊδου, Μαργαριτοπούλου, Ακριβοπούλου, Ιωαννίδου, Μητροπούλου Σ., (λ) Παππά/Μητροπούλου Κ., Κουντουρά