Δευτέρα 23 Νοεμβρίου 2015

Νίκη Αλεξανδρούπολης-Νέα Γενεά 2-3

Η Νίκη Αλεξανδρούπολης υποδέχθηκε στο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>> την πρωτοπόρο Νέα Γενεά και προβάλλοντας σθεναρή αντίσταση, ηττήθηκε στο τάι μπρέικ στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του πρώτου υποομίλου του δευτέρου ομίλου της Α2 Γυναικών.

Μετά απ' αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έφτασε τους εννιά βαθμούς, ενώ ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης έχει συγκεντρώσει μέχρι τώρα δεκαπέντε.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν αρχικά με 1-5 και στη συνέχεια με 2-7, γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή της Νίκης να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, η Νίκη κατάφερε να μειώσει στους δύο πόντους (8-10) και ήταν η σειρά του τεχνικού της Νέας Γενεάς να καλέσει τάιμ άουτ. Η Νίκη συνέχισε την αντεπίθεση της και κατάφερε να μειώσει στον πόντο με άσο της Καλογεροπούλου (10-11). Οι φιλοξενούμενες όμως ξέφυγαν εκ νέου στο σκορ (12-17) με τον Ιπποκράτη Δήμητσα να καλεί τάιμ άουτ. Η Νέα Γενεά διατήρησε το προβάδισμά της (15-21), με τη Νίκη να μειώνει σε 20-24 χάρη σε δύο πόντους της Καρακύκλα. Ένα λάθος στην υποδοχή της μπάλας από τη Δεδούση διαμόρφωσε το 20-25.

Οι αθλήτριες της Νίκης μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο σετ και κατάφεραν να πάρουν από την αρχή ένα σημαντικό προβάδισμα στο σκορ (3-0, 7-4). Στο 11-7 είχαμε διακοπή στο παιχνίδι λόγω της πτώσης της τάσης στα φώτα του Κλειστού, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν σταδιακά να ξαναβρούν το ρυθμό τους στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν με επιμέρους σκορ 4-1 να μειώσουν στον πόντο (12-11). Οι αθλήτριες της Νίκης διατήρησαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και με ένα σερί 4-0 προηγήθηκαν με 16-11, γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή της Νέας Γενεάς να καλέσει τάιμ άουτ. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης διατήρησε το προβάδισμά της (22-17, 24-19) και παρά τη μείωση της διαφοράς στους δύο (24-22) κατάφερε να κατακτήσει το σετ με 25-22 με επίθεση της Νικολαϊδου.

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ βρήκε τη Νίκη μπροστά στο σκορ με 3-0. Η Νέα Γενεά κατάφερε να ισοφαρίσει αρχικά (4-4) και κατόπιν να προηγηθεί με τέσσερις πόντους (8-12). Τα σερβίς της Λαμπρίδου δυσκόλεψαν την υποδοχή της Νέας Γενεάς και η Νίκη κατάφερε να μειώσει σε 12-14, να ισοφαρίσει σε 16-16 με επίθεση άουτ της Μιχαλιού και να προηγηθεί με νέα επίθεση άουτ της Καραντζοπούλου. Με ένα σερί 5-0 η Νέα Γενεά πέρασε μπροστά στο σκορ με 17-21. Η Νίκη κατάφερε να μειώσει στον πόντο (21-22) και στη συνέχεια η Νέα Γενεά έφτασε σε σετ μπολ με άσο της Καραντζοπούλου. Οι αθλήτριες της Νίκης βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσουν με συνεχόμενα μπλοκ και να περάσουν μπροστά με 25-24 με επίθεση της Νικολαϊδου. Η Φαλιάγκα ισοφάρισε σε 25-25, η Νίκη έκανε το 26-25 με επίθεση άουτ της Φαλιάγκα, η Μιχαλιού ισοφάρισε σε 26-26, αλλά η Νίκη με δύο πόντους της Δεδούση έκανε το 2-1 μέσα σε πανηγυρισμούς για την ανατροπή του σκορ.

Στο τέταρτο σετ η Νέα Γενεά πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του σετ (3-5, 4-7), το οποίο διεύρυνε σταδιακά (7-14, 10-19), φτάνοντας στο 13-25 και οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν στο τάι μπρέικ με 2-5, με τον προπονητή της Νίκης να καλεί τάιμ άουτ. Στο 4-6 είχαμε νέα διακοπή στον αγώνα για τον ίδιο λόγο. Η Νίκη κατάφερε να ισοφαρίσει σε 7-7, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα της Αλεξανδρούπολης, καθώς οι φιλοξενούμενες πήραν ξανά το προβάδισμα (7-9, 8-10, 9-13) και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 9-15 και της νίκης με 2-3.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Στάικος και Τονονίδης.

Την επόμενη αγωνιστική η Νίκη Αλεξανδρούπολης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ΑΣ Γιάννενα.

Τα σετ: 20-25, 25-22, 28-26, 13-25, 9-15

Νίκη Αλεξανδρούπολης: Βενέτη, Δεδούση, Καλογεροπούλου, Καρακύκλα, Χαρισιάδου, Νικολαϊδου, (λ) Λυμπεροπούλου/Κωνσταντινίδου, Καράμπαλη, Λαμπρίδου, Αργύρη

Νέα Γενεά: Βασίλα, Καραντζοπούλου, Βελίκοβα, Μιχαλιού, Μπάγγου Ελ., Φαλιάγκα, (λ) Καραπαλίση/Κολοκυθά, Σκορδίλη