Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2016

Νίκη των Εφήβων του Εθνικού Αλεξανδρούπολης επί του Α.Ο. Πρέβεζας

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κέρδισε στο τάι μπρέικ τον Α.Ο. Πρέβεζας στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της ημιτελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στο φάιναλ φορ.

Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη και πολλές εναλλαγές στο σκορ, καθώς η ομάδα της Πρέβεζας κατέκτησε το πρώτο σετ με 17-25, ο Εθνικός ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση κατακτώντας τα δύο επόμενα σετ με 26-24 και 25-23 αντίστοιχα, η Πρέβεζα ισοφάρισε στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ, όπου ο Εθνικός έκαμψε την αντίσταση της Πρέβεζας φτάνοντας στο τελικό 15-13 και στη νίκη με 3-2 σετ.

Το αρχικό 2-3 υπέρ του Εθνικού στο πρώτο σετ έγινε 5-12 και 8-15 για την Πρέβεζα, η οποία με πρωταγωνιστή τον Πηλιοκάτερο κατέκτησε το πρώτο σετ με 17-25.

Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός κατάφερε να επιστρέψει το παιχνίδι και να κάνει την ανατροπή, παρότι η Πρέβεζα ξεκίνησε καλά το σετ και πήρε το προβάδισμα μέχρι το 22-23. Ο Εθνικός ισοφάρισε σε 23-23, πέρασε μπροστά με Αθανασόπουλο και Χαραλαμπίδη για να κάνει το 26-24.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Αλεξανδρούπολης πήρε μεγάλη διαφορά στο σκορ (18-12, 19-14), την οποία ''ψαλίδισαν'' οι παίκτες της Πρέβεζας, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης. Η Πρέβεζα ισοφάρισε σε 23-23, αλλά ο Τσέλιος με επίθεση και άσο διαμόρφωσε το 25-23 για το 2-1.

Ο Εθνικός έκανε δυναμικό ξεκίνημα και στο τέταρτο σετ και κατάφερε να προηγηθεί αρχικά με 5-0 και στη συνέχεια με 11-5. Μετά από σερί λαθών των αθλητών του Εθνικού, η Πρέβεζα ανέτρεψε το σκορ και πέρασε μπροστά με 13-17. Ο Εθνικός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 20-20, αλλά στη συνέχεια η ομάδα της Πρέβεζας μ' ένα επιμέρους σκορ 1-5 έκανε το 21-25 και έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ ο Εθνικός μπήκε πολύ καλά και προηγήθηκε με 5-2 και 6-4, όμως η Πρέβεζα πέρασε στη συνέχεια μπροστά με 8-10 και 10-12. Με μπροστάρη τον Χαραλαμπίδη, ο οποίος πήρε συνεχόμενους πόντους από το 11-12, ο Εθνικός διαμόρφωσε το τελικό 15-13 και έφτασε στη νίκη με 3-2 σετ.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα αντιμετωπίσει το Σάββατο στις 18:00 τη Νίκη Αιγινίου, ενώ στις 20:00 η Πρέβεζα θα παίξει με τη Φθία.

Τα σετ: 3-2 (17-25, 26-24, 25-23, 21-25, 15-13).

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Ανδραβίζος, Γκαρνέτας, Τσέλιος Χαραλαμπίδης, Μούρος, Καραπιπέρης, Ποιμενίδης, (λ)/ Παρασκευάς (λ), Χατζίδης, Γ. Τέλιος, Αναστασόπουλος, Θ. Τέλιος, Χατζηγιάννης
Α.Ο. Πρέβεζας: Σακκάς, Κανέλλος, Πηλιοκάτερος, Κασιάρας, Μπάμπης, Σωτηρίου, Μπουτόπουλος (λ)/ Σερμάδι