Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2015

Ήττα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης από τον Άρη στο τάι μπρέικ

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης αντιμετώπισε στη Μίκρα τον Άρη στην αναμέτρηση, με την οποία έπεσε η αυλαία της εξ αναβολής πρώτης αγωνιστικής της Volleyleague και γνώρισε την ήττα με 3-2, η οποία είναι η πρώτη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης, που βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 1-0 και 2-1, ισοβαθμεί στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με τον Ολυμπιακό και την Κηφισιά έχοντας επτά βαθμούς.

Οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 25-19. Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την υποδοχή και την αποτελεσματικότητά τους στην επίθεση και ισοφάρισαν σε 1-1 κερδίζοντας το σετ με 25-18. Στο τρίτο σετ, η ομάδα της Αλεξανδρούπολης είχε τον έλεγχο παίρνοντας από το ξεκίνημα ένα σημαντικό προβάδισμα στο σκορ (7-12), το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος φτάνοντας στην κατάκτησή του με 22-25. Στο τέταρτο σετ, επαναλήφθηκε η εικόνα του δευτέρου, με τους γηπεδούχους να το κατακτούν με 25-16, φτάνοντας εκ νέου στην ισοφάριση. Στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το 2-3 του Εθνικού με ένα σερί 4-0 (6-3) και διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του σετ φτάνοντας στη νίκη με 15-12.

Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης θα φιλοξενήσει την Κηφισιά και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης τον Ολυμπιακό. Την Τετάρτη ο Εθνικός θα υποδεχθεί την Πανβίτα Μούρσκα Σομπότα στη ρεβάνς του αγώνα της Σλοβενίας και με νίκη με οποιοδήποτε σκορ θα προκριθεί στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Βασιλειάδης-Αβραμίδης.

Tα σετ: 3-2 (19-25, 25-18, 22-25, 25-16, 15-12)

Άρης: Κυριακίδης 16 (11/23 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.-36% άριστες), Γκιρτζίκης 10 (6/8 επ., 4 μπλοκ), Χαριτωνίδης 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 12 (9/11 επ., 3 μπλοκ), Σωτηρίου 6 (5/13 επ, 1 άσος, 38% υπ.-31 % υπ.), Τζελάτι 22 (20/43, 2 μπλοκ)/(λ) Μπαμπαλιούτας (88% υπ.-71% άριστες), Κουτσονίκας, Παπαϊακώβου, Μούχλιας 4 (4/9 επ., 85% υπ.-46% άριστες), Παπασταμάτος

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Κ. Δαλακούρας 7 (4/16 επ., 3 άσοι, 68% υπ.-42% άριστες), Σούλιαγιτς 21 (19/51 επ., 2 μπλοκ), Τουρανιάνιν 11 (9/13 επ., 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (1/4 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κιόσης 14 (9/17 επ., 5 μπλοκ), Α. Δαλακούρας 9 (7/30 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ.-28% άριστες)/(λ) Δαρίδης (53% υπ.-32% άριστες), Βλαχόπουλος