Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2015

Iσοπαλία για τους Κύκλωπες στη Σταυρούπολη

Οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης αντιμετώπισαν εκτός έδρας τον Απόλλωνα Σταυρούπολης και αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 28-28 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της Β' Εθνικής Ανδρών.

Η ομάδα του Ηλία Τάρε ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο πεντάλεπτο με 0-4 διατηρώντας ένα σταθερό προβάδισμα σ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (6-8, 8-11), το οποίο έφτασε στα πέντε γκολ στο 25' (10-15). Οι Κύκλωπες πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 13-16.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης διατήρησε το προβάδισμά της στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους (16-20), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν στο 40' με ένα σερί 4-0 (20-20) και κατόπιν να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ με 23-21 (45') και 25-22 (50'). Οι Κύκλωπες διατήρησαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσουν με ένα σερί 3-0 σε 25-25 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν συναρπαστική εξέλιξη με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται εν τέλει ισόπαλες με 28-28.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Θεοδοσίου και Σαμαράς.

Την επόμενη αγωνιστική oι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης θα φιλοξενήσουν τον Απόλλωνα Αξιούπολης, ο οποίος κέρδισε χθες τη Νέα Ελβετία με 20-19.Ο Απόλλων Σταυρούπολης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τους Ποντίους Κιλκίς.

Τα πεντάλεπτα: 0-4, 3-5, 6-8, 8-11, 10-15, 13-16 (ημίχρονο), 16-20, 20-20, 23-21, 25-22, 25-25, 28-28 (τελικό σκορ)

Απόλλων Σταυρούπολης: Σαρόγλου, Παππάς, Αραμπατζής 5, Στασινόπουλος, Σιακής, Μεταλλίδης 6, Τσακίρης, Κωνσταντινίδης 4, Παναγιώτου 5, Τσίτσης 3, Γιαννακόπουλος 5, Φωτιάδης, Σαββίδης, Καλοκίδης, Σαχμπάρ

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης: Μπασδάνης Κ., Κρεωνάς 3, Λαιλαισίδης 8, Νικόπουλος, Θεοδώρου 2, Τάρες, Καραβασίλης Δ., Λιόντος, Χαραλαμπίδης 2, Καραβασίλης Χ., Κωστόπουλος 6, Σέλκος 2, Ρουμελιώτης 3, Ξηρόπουλος, Κωστόπουλος