Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2015

Φοίνικας Σύρου-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης αντιμετώπισε το Φοίνικα στη Σύρο και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Mετά απ' αυτό το αποτέλεσμα ο Φοίνικας Σύρου έφτασε τους 21 βαθμούς και ''έπιασε'' στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας την Κηφισιά, η οποία ηττήθηκε το Σάββατο από τον Α.Ο.Ο. στην Ορεστιάδα. Από την πλευρά της, η ομάδα της Αλεξανδρούπολης βρίσκεται στην ένατη θέση της βαθμολογίας με εννιά βαθμούς.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Ανέστη Δαλακούρα, η επιστροφή του οποίου υπολογίζεται στα τέλη Φεβρουαρίου, και τη θέση του ενός εκ των δύο βασικών ακραίων πήρε ο Σωκράτης Χαραλαμπίδης.

Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 8-7. Στη συνέχεια η ομάδα της Σύρου διεύρυνε το προβάδισμά της (16-10, 21-13) με πρωταγωνιστή τον Ντόκιτς και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας Σύρου πήρε από την αρχή ένα μεγάλο προβάδισμα στο σκορ (8-2), το οποίο διατήρησε σ' όλη τη διάρκειά του (16-5, 21-9) και το κατέκτησε με 25-12.

Στο τρίτο σετ, όπως συνέβη και στο πρώτο, οι δύο ομάδες πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 8-7 υπέρ του Φοίνικα Σύρου. Ο Εθνικός βρισκόταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά του σετ (16-14), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά τους (21-15) και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 21-15 και της νίκης με 25-18.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Γεροθόδωρος και Νικολόπουλος.

Τα σετ: 25-18, 25-12, 25-18

Φοίνικας Σύρου: Χαραλαμπίδης Δ. 2 (0/1, 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (6/8, 3 μπλοκ), Πάρις 4 (1/1 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Κάλντγουελ 10 (9/16 επ, 1 άσος, 70%υπ., 70% άριστες), Ντόκιτς 13 (11/16 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ.-42% άριστες)/(λ) Ζήσης (80% υπ.-80% άριστες), Μουρούτης 2 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 1 (1/2 επ.)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Δαλακούρας Κ. 3 (2/16 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ.-36% άριστες), Σούλιαγκιτς 6 (6/16 επ.), Τουράνιανιν 9 (5/7  επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 2 (0/2, 2 άσοι), Κιόσης 3 (1/6 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης Σ. 4 (4/12 επ., 24% υπ.-0% άριστες)/(λ) Δαρίδης (29% υπ.-14% άριστες), Ίλιτς 5 (5/8 επ.), Τσέλιος 1 (1/1 επ.), Βλαχόπουλος 1 (1/1)