Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2015

Κηφισιά-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης αντιμετώπισε στο Ζηρίνειο τον Α.Ο.Π. Κηφισιάς και γνώρισε την ήττα με 3-0 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Mετά απ' αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Αλεξανδρούπολης παρέμεινε στους εννιά βαθμούς και συγκατοικεί στην έκτη θέση της βαθμολογίας με τον Παναθηναϊκό και τον Α.Ο. Ορεστιάδας. Από την πλευρά του, το συγκρότημα της Κηφισιάς ανέβηκε στους 18 βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ένα βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη αγωνίστηκε με βασικό ακραίο τον Ίλιτς αντί του Ανέστη Δαλακούρα, που δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πρόβλημα τραυματισμού του, ενώ απουσίαζαν και οι Δημητριάδης, Τσέλιος και Χαραλαμπίδης.

Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του αγώνα βρήκε τον Εθνικό να προηγείται στο σκορ με 8-7 με πόντο του Σούλιαγιτς. Η Κηφισιά με δύο άσους του Γιοβάνοβιτς πέρασε μπροστά με δύο πόντους (13-11), αλλά ο Εθνικός ισοφάρισε σε 13-13. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15), καθώς στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου (18-16), απέκτησαν προβάδισμα τριών πόντων (21-18) και μ' ένα σερί 4-0 κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-18.

Από το ξεκίνημα του δευτέρου σετ η ομάδα της Κηφισιάς πήρε το προβάδισμα (8-5), το οποίο σταδιακά διεύρυνε φτάνοντας στο 16-9. Με τον Κασαμπαλή στο σερβίς ο Εθνικός ''έτρεξε'' ένα σερί 4-0, γεγονός που ανάγκασε τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ-άουτ. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι άνοιξαν και πάλι τη διαφορά (21-12) και κατέκτησαν το σετ με 25-20.

Η αρχή του τρίτου σετ ήταν ανάλογη με του δευτέρου, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-4. Με τον Κασαμπαλή στο σερβίς ο Εθνικός κατάφερε να πραγματοποιήσει ένα σερί (3-0) και να μειώσει τη διαφορά. Η Κηφισιά όμως διεύρυνε και πάλι τη διαφορά της (12-8) και πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, όντας μπροστά στο σκορ με 16-9. Στο 18-11 ο προπονητής του Εθνικού αντικατέστησε τον Κασαμπαλή με τον Βλαχόπουλο. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης πήρε κατόπιν τρεις συνεχόμενους πόντους μειώνοντας σε 21-17, αλλά η αντεπίθεση του Εθνικού δεν είχε συνέχεια, καθώς μετά το τάιμ άουτ του προπονητή της Κηφισιάς, οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 4-1, κατέκτησαν το τρίτο σετ με 25-18 και τη νίκη με 3-0.

Την επόμενη εμβόλιμη αγωνιστική ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα φιλοξενήσει τον Παμβοχαϊκό, ενώ η Κηφισιά θα υποδεχθεί το Φοίνικα Σύρου.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Βουδούρης και Μουλά.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-20, 25-18)

Α.Ο.Π. Κηφισιάς: Νικολάκης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ., 38% άριστες), Μπίσετ 6 (2/3 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (5/7 επ., 3 άσοι), Ρουμελιωτάκης 14 (12/15 επ., 2 άσοι, 53% υπ.-37% άριστες), Γιοβάνοβιτς 17 (13/18 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ)/Στεφάνου (λ, 75% υπ.-50% άριστες), Κοντός, Γαβριήλ

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Δαλακούρας Κ. 5 (5/14 επ., 52% υπ.-26% άριστες), Σούλιαγιτς 23 (20/28 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τουράνιανιν 5 (5/7 επ.), Κασαμπαλής 4 (1/1 επ., 3 άσοι), Κιόσης 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ίλιτς 4 (3/6 επ., 1 άσος)/Δαρίδης (λ, 54% υπ.-13% άριστες), Βλαχόπουλος

Συντάκτης: Λεωνίδας Κάλφας