Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2015

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Πριέβιντζα 3-1

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε εντός έδρας της Πριέβιντζα με 3-1 σετ και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στη φάση των 16 του Challenge Cup.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-4. Με καλή λειτουργία του μπλοκ και αποτελεσματικότητα στην επίθεση οι αθλητές του Σάκη Μουστακίδη διεύρυναν το προβάδισμά τους (21-13) και έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-15. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι στο 22-14 ο Σωκράτης Χαραλαμπίδης πήρε τη θέση του Ανέστη Δαλακούρα, ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στη μέση.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 11-12 με τον Εθνικό να ανατρέπει την κατάσταση και να προηγείται με 21-19. Η ομάδα της Σλοβακίας ανέκτησε το προβάδισμα και κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 23-25 και στην ισοφάριση.

Το τρίτο σετ είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-3, η Πριέβιντζα ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε προβάδισμα με 11-12, αλλά ο Εθνικός βρέθηκε και πάλι μπροστά στο σκορ με 21-19. Μετά από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, ο Εθνικός διατήρησε την αυτοσυγκέντρωσή του και κατέκτησε το τρίτο σετ με 31-29.

Στο τέταρτο σετ, ο Εθνικός με ανεβασμένη ψυχολογία από την κατάκτηση του τρίτου σετ, πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ (8-4), το οποίο διεύρυνε σταδιακά (16-9, 21-13) φτάνοντας εύκολα στην κατάκτησή του με 25-16.

Ο επαναληπτικός αγώνας θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου, με τον Εθνικό να θέλει δύο σετ για να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Αν η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ηττηθεί με 3-0 ή 3-1, η πρόκριση θα κριθεί στο ''χρυσό'' σετ.

Τα σετ: 25-15, 23-25, 31-29, 25-16

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Δαλακούρας Κ. 16π. (3 μπλοκ, 1 άσος), Σούλιαγιτς 25 (3 μπλοκ), Τουράνιανιν 12 (1 άσος, 3 μπλοκ), Κασαμπαλής 9π. (2 άσοι, 1 μπλοκ), Κιόσης 8 (1 άσος-1 μπλοκ), Δαλακούρας Α., (λ) Δαρίδης (71% υπ.-59% άριστες)/Τσέλιος 2 (1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 4 (1 άσος)

Πριέβιντζα: Ροντρίγκεζ 5π (1 άσος), Κάσα, Σίμκο 6π. (1 άσος), Χούκελ 23π. (1 άσος), Παβέλκα 5π., Σζλουμπόβσκι 14π. (1 άσος), (λ) Χράνο (71% υπ.-53% άριστες)/Μίχαλετς, Μάτσουχα, Κούντρα