Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2015

A.O. Oρεστιάδας-Λαμία 3-1

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας επικράτησε εντός έδρας με 3-1 της Λαμίας στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Volleyleague.

H oμάδα του Πλάμεν Κριστόφ σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και συγκατοικεί στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και τον Παναθηναϊκό με εννιά βαθμούς. Από την πλευρά του, ο σύλλογος της Φθιώτιδας δεν έχει μέχρι τώρα συγκομιδή βαθμών στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τη Λαμία να προηγείται με 4-8. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν (12-16) και κατόπιν διεύρυναν το προβάδισμά τους (13-21) φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 15-25.

Η ομάδα της Ορεστιάδας βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να φτάσει στην κατάκτηση της νίκης. Οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ στο δεύτερο σετ (8-6, 16-12, 21-15) και έφτασαν στην κατάκτησή του με 25-17 και στην ισοφάριση.

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο σετ και κατάφερε να προηγηθεί με 9-0  Η ομάδα της Ορεστιάδας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό (16-4, 21-8) και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-13.

Στο τέταρτο σετ ο Α.Ο.Ο. διατηρούσε ένα μεγάλο προβάδισμα από το ξεκίνημα και περιορίζοντας την ομάδα της Λαμίας σε παθητικό ρόλο, δε συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες (16-10, 21-16) για να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 25-20 και της νίκης με 3-1 σετ.

Την επόμενη εμβόλιμη αγωνιστική ο Α.Ο. Ορεστιάδας αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ, ενώ η Λαμία υποδέχεται τον Ηρακλή.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Ιωαννίδης και Τζεπκινλής.

Τα σετ: 3-1 (15-25, 25-17, 25-13, 25-20)

Α.Ο. Ορεστιάδας: Χήρας 7 (3/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Αμπουϊλα 6 (4/5 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γκούσταφσον 7 (4/20 επ.), Μίλιτς 17 (11/17 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 15 (12/33 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ.-33% άριστες), Ριζόπουλος 11 (9/16 επ., 2 άσοι, 58% υπ.-50% άριστες)/Κωνσταντινίδης (λ, 61%-55% άριστες)

Λαμία: Λέσκε 11 (6/10 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Χέντσι 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ.-20% άριστες), Αραούχο 12 (10/25 επ., 2 άσοι, 45% υπ.-40% άριστες), Χάκγουορθ 10 (7/18 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μαδούρας 2 (2/9 επ.), Τσιράκης (λ. 42% υπ.-33% άριστες), Δημητριάδης, Καπίρης 2 (2/9 επ., 57% υπ.-43% άριστες), Παπαθωμόπουλος 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ)