Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2015

A.O.Oρεστιάδας-Κηφισιά 3-1

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας υποδέχτηκε την Κηφισιά και επικράτησε με 3-1 σετ στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της Volleyleague.

H oμάδα του Πλάμεν Κριστόφ πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της στους πέντε τελευταίους αγώνες και έφτασε στους δώδεκα βαθμούς. Από την πλευρά της η ομάδα της Κηφισιάς γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα ύστερα από ένα σερί επτά νικών, ενώ είναι ο πρώτος της αγώνας που δεν κατακτά κάποιο βαθμό. Μετά την ήττα της Κηφισιάς ο Ολυμπιακός, που κέρδισε στην έδρα του με 3-0 την ουραγό Λαμία, είναι πλέον μόνος πρώτος στη βαθμολογία της Volleyleague.

Στο πρώτο σετ η ομάδα της Ορεστιάδας πήρε από την αρχή μέχρι το τέλος μία διαφορά 2-4 πόντων (8-6, 16-13, 21-17), με καλή υποδοχή και πρωταγωνιστή τον Ριζόπουλο στην επίθεση, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 25-21.

Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του δευτέρου σετ βρήκε τον Α.Ο.Ο. μπροστά στο σκορ με 8-5. Η ομάδα της Ορεστιάδας διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14). Στη συνέχεια η Κηφισιά με δύο μπλοκ και δύο διαιτητικές αποφάσεις, οι οποίες αμφισβητήθηκαν από τον Α.Ο. Ορεστιάδας, πέρασε μπροστά στο σκορ με 21-19 και στη συνέχεια με τους Γιοβάνοβιτς και Μπίσετ κατέκτησε το σετ με 22-25 φτάνοντας στην ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 7-8. Οι παίκτες του Πλάμεν Κριστόφ ανέτρεψαν την κατάσταση και με δύο σερί 3-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 12-11 και στη συνέχεια με 16-13. Η ομάδα της Ορεστιάδας διατήρησε και διεύρυνε το προβάδισμά της (21-17) φτάνοντας στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-21.

Στο τέταρτο σετ οι αθλητές του Α.Ο.Ο. με ανεβασμένη ψυχολογία από την κατάκτηση του τρίτου σετ και την ώθηση, που έδινε ο φίλαθλος κόσμος, που βρέθηκε στο <<Νίκος Σαμαράς>>, κατάφεραν να πάρουν από την αρχή ένα σημαντικό προβάδισμα στο σκορ (8-6), το οποίο διεύρυναν (16-11, 21-14) φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 25-18 και της σπουδαίας νίκης με 3-1 σετ.

Την επόμενη αγωνιστική ο Α.Ο. Ορεστιάδας αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Φοίνικα Σύρου, ενώ η Κηφισιά υποδέχεται τον Ηρακλή.

Δαιιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Δεληκωστίδης και Στεργιόπουλος.

Τα σετ: 25-21, 22-25, 25-21, 25-18

Α.Ο. Ορεστιάδας: Χήρας 4 (2/8 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Αμπουϊλα 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Γκούσταφσον 15 (13/32 επ., 2 μπλοκ), Μίλιτς 9 (4/13 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 16 (16/33 επ., 86% υπ.-59% άριστες), Ριζόπουλος 14 (13/21 επ., 1 μπλοκ, 87% υπ.-73% άριστες)/(λ) Κωνσταντινίδης (88% υπ.-71% άριστες), (λ) Αντωνιάδης, Σκαρλατίδης

Κηφισιά: Νικολάκης 1 (1/3 επ.), Χριστοφιδέλης 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ.-35% άριστες), Μπίσετ 15 (8/19 επ., 7 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 7 (5/12 επ. 1 άσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 4 (4/15 επ., 74% υπ., 52% άριστες), Γιοβάνοβιτς 25 (24/5 επ., 1 μπλοκ)/(λ) Στεφάνου (82% υπ.-55% άριστες), Κάπελας, Κόντος, Κόβαλτσουκ 3 (3/9 επ., 77% υπ.-54% άριστες), Φραγκιαδάκης

Συντάκτης: Λεωνίδας Κάλφας