Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2015

Ήττα του Εθνικού Aλεξανδρούπολης από τον Παμβοχαϊκό

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης υποδέχτηκε τον Παμβοχαϊκό στο πλαίσιο της εμβόλιμης όγδοης αγωνιστικής της Volleyleague και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ.

Μετά απ' αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έμεινε στους εννιά βαθμούς, ενώ ο σύλλογος του Βραχατίου ανέβηκε στους δεκαπέντε.

Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 6-8. Ο Παμβοχαϊκός διεύρυνε στη συνέχεια το προβάδισμά του (11-16, 15-21) και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 20-25. Στο τέλος του πρώτου σετ ο Ανέστης Δαλακούρας αισθάνθηκε ενοχλήσεις και αποχώρησε από τη συνέχεια του αγώνα.

Κρίσιμο για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το δεύτερο σετ, το οποίο έχασε στις λεπτομέρειες ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης προηγήθηκε με 9-7, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 18-21, ο Εθνικός ισοφάρισε δύο φορές, αλλά ο Κάιο και ένα λάθος της ομάδας του Σάκη Μουστακίδη, διαμόρφωσαν το τελικό 25-27 κάνοντας το 0-2 για τους φιλοξενούμενους.

Στο τρίτο σετ ο Παμβοχαϊκός με ανεβασμένη ψυχολογία από την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ πήρε από το ξεκίνημα σημαντική διαφορά στο σκορ (5-8), την οποία διεύρυνε σταδιακά (8-16, 10-21) φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 14-25 και της νίκης με 0-3 σετ.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε και ο Νίκολα Μιγιαήλοβιτς, ο οποίος θα ενταχθεί στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με το ξεκίνημα του δευτέρου γύρου.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Βασιλειάδης και Ιωαννίδης.

Την Κυριακή (13/12, 17:00) o Eθνικός Αλεξανδρούπολης θα αντιμετωπίσει το Φοίνικα στη Σύρο, ενώ ο Παμβοχαϊκός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (13/12, 18:00).

Tα σετ: 20-25, 25-27, 14-25

Eθνικός Αλεξανδρούπολης: Δαλακούρας Κ. 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ.-18% άριστες), Σούλιαγκιτς 15 (12/25 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Τουράνιανιν 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Κιόσης 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 1 (1/1 επ., 40% υπ.-40% άριστες)/(λ) Δαρίδης (58% υπ.-58% άριστες), Ίλιτς 1 (1/1 επ.), Χαραλαμπίδης 4 (3/5 επ., 1 άσος, 43% υπ.-14% άριστες)

Παμβοχαϊκός: Δημητριάδης 1 (1/1 επ.), Γκρόενβελντ 7 (4/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 51% υπ.-35% άριστες), Βαν Ντορν 14 (7/10 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Ροντρίγκο 17 (17/24 επ., 33% υπ., 33% άριστες), Πελεκούδας 9 (5/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κάιο 19 (13/27 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ)/(λ) Εφραιμίδης (93% υπ.-64% άριστες), Γεωργίου, Παπαδόπουλος, Παναγιωταράς