Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2015

Ήττα του Α.Ο. Ορεστιάδας από τον ΠΑΟΚ

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Αrena και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ στο πλαίσιο της εμβόλιμης 8ης αγωνιστικής της Volleyleague.

H oμάδα του Πλάμεν Κριστόφ γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες και βρίσκεται στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα, όπου ισοβαθμεί με τον Άρη και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης έχοντας εννιά βαθμούς. Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ στην επιστροφή του Γιάννη Καλμαζίδη σημείωσε την πρώτη του νίκη έπειτα από τρεις σερί ήττες και βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ ο <<Δικέφαλος του Βορρά>>, που αγωνίστηκε χωρίς τον τιμωρημένο Χιμένες, προηγήθηκε με 11-6. Η Ορεστιάδα με τον Βουκασίνοβιτς στην επίθεση έκανε ένα σερί 3-0 και μείωσε στον πόντο (15-14). Με τρεις συνεχόμενους πόντους από τον Σεπέδα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους τέσσερις πόντους για το 21-17 και κατόπιν κατέκτησαν το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ ο Α.Ο.Ο. μπήκε πιο δυνατά και με πρωταγωνιστή τον Γκούσταφσον ξέφυγε με 6-2 και 15-10, αλλά δε μπόρεσε να διατηρήσει το σημαντικό προβάδισμά του. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ με επίθεση του Πέτρογλου και δύο μπλοκ έκανε σερί 3-0 για το 15-15. Ακολούθησαν δύο μπλοκ του Ντίνα, που έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στον ΠΑΟΚ (20-17), με την ομάδα της Ορεστιάδας να μη μπορεί στη συνέχεια να βρει αντίδοτο στην αντεπίθεση των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 25-19.

Ο ΠΑΟΚ με καλή ψυχολογία από την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ, προηγήθηκε με 10-6 στο τρίτο σετ. Ο Α.Ο.Ο. σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε σε 18-18 με τον Μίλιτς. Εφραιμίδης και Κουρνέτας διαμόρφωσαν το 21-19 και ο Γκούσταφσον μείωσε σε 21-20. Με επιθέσεις των Σεπέδα, Πέτρογλου, Γκεοργκίεφ και μπλοκ του τελευταίου διαμορφώθηκε το 25-20, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην κατάκτηση της νίκης με 3-0 σετ.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Παπαδογούλας και Αβραμίδης.

Την επόμενη αγωνιστική ο Α.Ο. Ορεστιάδας υποδέχεται την Κηφισιά (12/12, 20:00), ενώ ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Ηρακλή (12/12, 20:00).

Tα σετ: 25-21, 25-19, 25-20

ΠΑΟΚ: Ντίνας 6π. (3/4, 3 μπλοκ, Κουρνέτας 4 (1/2, 3 μπλοκ), Σεπέδα 20 (17/29, 2 μπλοκ, 1 άσος), Γκεοργκίεφ 6 (3/7, 3 μπλοκ), Εφραιμίδης 6 (5/17, 1 μπλοκ, 81% υπ.-50% άριστες), Πέτρογλου 12 (9/15, 3 μπλοκ,  61% υπ., 28% άριστες)/(λ) Γκαράς (50% υπ.-31% άριστες), Τερζής, Σαμπανάϊ, Καρασαββίδης

A.O. Oρεστιάδας: Χήρας 5 (3/6, 2 μπλοκ), Αμπουίλα 5 (4/6, 1 άσος), Γκούσταφσον 20 (19/35, 1 άσος), Μίλιτς 3 (2/6, 1 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 13 (12/27, 1 μπλοκ, 63% υπ.-44% αρ.), Ριζόπουλος 3 (2/11, 1 μπλοκ, 59% υπ.-27% αρ.)/(λ) Κωνσταντινίδης (64% υπ., 32% άριστες), Σκαρλατίδης