Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2015

Tα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής και η βαθμολογία του πρώτου ομίλου της Γ' Εθνικής

Με τις αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα του πρώτου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ηττήθηκε εντός έδρας με 0-2 από την Α.Π.Ε. Λαγκαδά και βρίσκεται πλέον στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς, όσους έχει και ο Απόλλων Κρύας Βρύσης. Η Α.Π.Ε. Λαγκαδά προηγήθηκε στο 74ο λεπτό με πλασέ του Λεμονή και διπλασίασε τα τέρματά της στο 81', όταν μετά από σέντρα του σκόρερ του πρώτου τέρματος ο Παναγιωτούδης έκανε την προβολή με τη μπάλα να χτυπάει στα σώματα των αμυντικών του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Συριτούδη.

Ο Έβρος Σουφλίου αναδείχθηκε ισόπαλος στην Κρύα Βρύση με 2-2 με αντίπαλο τον τοπικό Απόλλωνα και έφτασε στους έντεκα βαθμούς. Η ομάδα του Σουφλίου άνοιξε το σκορ στο 50' με σουτ του Λίτσιου, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 62' με σουτ του Πετρίδη και να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ στο 72ο λεπτό με σουτ του Ίβιτς. Ο Έβρος Σουφλίου έφτασε στην ισοφάριση στο 84' με σουτ του Ζυγκερίδη.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής ο πρωτοπόρος Άρης επικράτησε εντός έδρας με 4-1 της Θύελλας Φιλώτα και βρίσκεται σε απόσταση δέκα βαθμών από το δεύτερο Νέστο Χρυσούπολης, ο οποίος αξιοποίησε το ρεπό της Δόξας Δράμας, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 0-3 της FC Serres. Η Καβάλα γνώρισε εντός έδρας ήττα με 2-3 από το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος. Η Κοζάνη νίκησε στην έδρα της τον Απόλλωνα Καλαμαριάς με 2-0, ο Εορδαϊκός κέρδισε εντός έδρας με 2-1 τον Εθνικό Αγιονερίου, ενώ δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση του Ηρακλή Αμπελοκήπων με τον Καμπανιακό. Ρεπό είχε η Δόξα Δράμας.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Γ' Εθνικής έχουν ως εξής: