Πέμπτη 14 Ιανουαρίου 2016

Ήττα για τον Α.Ο. Ορεστιάδας στο τάι μπρέικ

Σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Α.Ο. Ορεστιάδας ηττήθηκε με 3-2 από τον Ηρακλή στη Μίκρα στην πρεμιέρα του δευτέρου γύρου της Volleyleague.

Ο Ηρακλής κατέκτησε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες με 26-24, η ομάδα της Ορεστιάδας έφτασε άνετα στην ισοφάριση κατακτώντας το δεύτερο σετ με 25-8, ο ''Γηραιός'' πήρε εκ νέου το προβάδισμα κερδίζοντας το τρίτο με 25-22, η Ορεστιάδα ισοφάρισε και πάλι παίρνοντας το τέταρτο σετ με 27-29, αλλά στο τάι μπρέικ δε μπόρεσε να κατακτήσει τη νίκη, καθώς οι γηπεδούχοι έφτασαν στην κατάκτησή του με 15-11 και στη νίκη με 3-2 σετ.

Μετά απ' αυτό το αποτέλεσμα ο Α.Ο. Ορεστιάδας βρίσκεται στην όγδοη θέση με 14 βαθμούς, ενώ ο Ηρακλής ''έπιασε'' την Παναχαϊκή στη δέκατη θέση με οκτώ.

Στο πρώτο σετ η ομάδα της Ορεστιάδας με πρωταγωνιστή τον Μίλιτς είχε διαρκώς το προβάδισμα μέχρι το 13-16, καθώς οι γηπεδούχοι με ένα σερί 3-0 ισοφάρισαν σε 16-16. Ο ''Γηραιός'' προηγήθηκε με 22-18, αλλά ο Α.Ο.Ο. αντέδρασε και ισοφάρισε σε 24-24. Η ομάδα του Πλάμεν Κριστόφ δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μίνι αντεπίθεσή της, αφού ο Ηρακλής κατέκτησε το πρώτο σετ με 26-24.

Το δεύτερο σετ ήταν μονόλογος για την ομάδα της Ορεστιάδας, η οποία ''έτρεξε'' ένα εντυπωσιακό σερί 10-0, με αποτέλεσμα να φτάσει εύκολα στην κατάκτησή του με 25-8 και στην ισοφάριση.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ ο Ηρακλής είχε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (9-7), το οποίο διεύρυνε στους πέντε πόντους (14-9, 16-11). Οι γηπεδούχοι με επίθεση του Γάτση έφτασαν στο σετ μπολ (24-21), ο Μίλιτς μείωσε σε 24-22, αλλά με λάθος του Αμπουίλα ο Ηρακλής έφτασε στο 25-22, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα στο παιχνίδι.

Στο τέταρτο σετ ο Α.Ο. Ορεστιάδας μπήκε με αποφασιστικότητα και κατάφερε να προηγηθεί με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ηρακλής με ένα σερί 5-0 έκανε το 12-8 και με τους Γάτση και Παλέντζα προηγήθηκε με 15-12. Με μπροστάρη τον Βραζιλιάνο διαγώνιο Καρντόσο, που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του και σημείωσε 25 πόντους, η Ορεστιάδα κατάφερε αρχικά να μειώσει και στη συνέχεια να προηγηθεί με 19-20. Ο Α.Ο.Ο. έφτασε σε σετ μπολ (21-24), αλλά οι γηπεδούχοι με πόντους των Παλέντζα-Γάτση ισοφάρισαν (24-24) και προηγήθηκαν με 25-24 με μπλοκ των Παλέντζα και Στίγγα. Η Ορεστιάδα με μπλοκ άουτ προηγήθηκε με 26-27, ο Στίγγας ισοφάρισε με πλασέ (27-27), αλλά η Ορεστιάδα με πόντους των Βουκασίνοβιτς και Χήρα έκανε το 27-29 στέλνοντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ ο Α.Ο.Ο. δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και να φτάσει στη νίκη, καθώς ο Ηρακλής πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα στο σκορ (8-4), διεύρυνε τη διαφορά του (13-8) και έφτασε στο 15-11 και στη νίκη με 3-2 σετ. Στο 13-8 τραυματίστηκε ο Χατζηηλιάδης με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για διάστρεμμα.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Γεωργιάδης και Βασιλειάδης.

Την επόμενη αγωνιστική ο Α.Ο. Ορεστιάδας θα φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό, ενώ ο Ηρακλής θα υποδεχτεί τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Τα σετ: 3-2 (26-24, 8-25, 25-22, 27-29, 15-11)

Ηρακλής: Χατζηλιάδης 22 (21/42 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ.-30% άριστες), Παλέντζας 25 (21/40 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Στεφανίδης 7 (7/18 επ., 61% υπ.-24% άριστες), Στίγγας 10 (4/7 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Πέντσεφ 9 (2/4 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Γάτσης 12 (8/12 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ)/(λ) Παπαδημητρίου (62% υπ.-31% άριστες), Μαυροβουνιώτης, Τσολάκος

Α.Ο. Ορεστιάδας: Χήρας 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Αμπουϊλα 6 (3/5 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Μίλιτς 19 (12/17 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 18 (15/28 επ., 3 μπλοκ, 59% υπ.-33% άριστες), Ριζόπουλος 10 (5/10 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 75%υπ.-25% άριστες), Καρντόσο 25 (21/34 επ., 4 μπλοκ)/(λ) Κωνσταντινίδης (62% υπ.-21% άριστες)