Πέμπτη 7 Ιανουαρίου 2016

''Άγγιξε'' την πρόκριση ο Α.Ο. Νέας Βύσσας

Πολύ κοντά στην πρόκριση στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας βρέθηκε ο Α.Ο. Νέας Βύσσας, που ηττήθηκε στο τάι μπρέικ από το Ναύαρχο Βότση με 17-19.

Η ομάδα της Νέας Βύσσας με τη θερμή υποστήριξη του κόσμου της κατάφερε να ξεκινήσει ιδανικά το παιχνίδι και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-21.

Ο Ναύαρχος Βότσης, που αγωνίζεται στον όμιλο της Νίκης Αλεξανδρούπολης στην Α2 Γυναικών, ισοφάρισε σε 1-1 κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 17-25 και προηγήθηκε με 2-1 κατακτώντας το τρίτο με 16-25.

Ο Α.Ο. Νέας Βύσσας βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να κατακτήσει το τέταρτο σετ με 26-24 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ ο Α.Ο. Νέας Βύσσας κατάφερε να προηγηθεί με 7-2 και παρά την ισοφάριση του Ναυάρχου Βότση έφτασε σε ματς μπολ (14-13). Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν (14-14, 15-15) και στο 16-15 η Νικολαϊδου έβγαλε την άμυνα, με τον διαιτητή κ. Τζεπκινλή να δίνει τον πόντο στο Ναύαρχο Βότση θεωρώντας πως η μπάλα βρήκε σε λάμπα της οροφής, μία απόφαση που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες της ομάδας της Νέας Βύσσας. Μετά την ισοφάριση σε 16-16 και 17-17, ο Ναύαρχος Βότσης έκανε το 17-17 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Tζεπκινλής και Σταματόπουλος.