Πέμπτη 14 Ιανουαρίου 2016

Ξεκίνημα με το δεξί για τον Εθνικό στον δεύτερο γύρο της Volleyleague

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε με 3-0 του Άρη στο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>> και ξεκίνησε με το δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2016 και τον δεύτερο γύρο της Volleyleague.

H oμάδα της Αλεξανδρούπολης, με την οποία πραγματοποίησε το ντεμπούτο του ο Βραζιλιάνος διαγώνιος Γκιλέν, ανέβηκε στην έβδομη θέση της Volleyleague με 15 βαθμούς, ενώ ο Άρης, που αγωνίστηκε χωρίς τον Κυριακίδη, βρίσκεται στην ένατη με δώδεκα.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16), ενώ ο Χαριτωνίδης αποχώρησε από τον αγώνα λόγω ενοχλήσεων στους ραχιαίους και έκανε ντεμπούτο ο Πρώιος, που αποκτήθηκε από τη ΧΑΝΘ. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης άσκησε πίεση και περιόρισε τα λάθη της με αποτέλεσμα να μειώσει σταδιακά τη διαφορά και να ισοφαρίσει το σκορ (21-21). Με δύο πόντους του Γκιλέν και υπόδειξη λάθος θέσης ο Εθνικός ''έτρεξε'' ένα σερί 3-0 και προηγήθηκε με 24-21, ενώ με επίθεση του Μιγιαήλοβιτς κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη ξεκίνησε δυνατά (8-3) και κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-11), ενώ για τον Άρη πέρασε στον αγώνα ο Εβρίτης ακραίος Μούχλιας και στη συνέχεια ο Κουτσονίκας. Με άσο του Κώστα Δαλακούρα και πρώτο χρόνο του Κιόση ο Εθνικός έκανε το 20-14. Ο Γιάννης Μέλκας προχώρησε σε αλλαγή διαγωνίου με τον Μήλη στη θέση του Τζελάτι και με τον Εβρίτη Ανδρέα Ανδρεάδη στο σερβίς κατάφερε να μειώσει το σκορ. Με δύο μπλοκ στον Κώστα Δαλακούρα, που αντικατέστησε τον Φόγιερ, το 23-20 υπέρ του Εθνικού έγινε 23-23. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης διατήρησε την αυτοσυγκέντρωση και τη ψυχραιμία της και με δύο πόντους του Γκιλέν κατέκτησε και το δεύτερο σετ, με 26-24.

Ο προπονητής του Εθνικού ξεκίνησε το τρίτο σετ με τον Ίλιτς στη θέση του Γκιλέν και τον Κώστα Δαλακούρα αντί του Φόγιερ. Μετά το αρχικό προβάδισμα του Άρη στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8), ο Εθνικός πήρε την πρωτοπορία στο σκορ (16-14), αύξησε τη διαφορά του (21-16) και έφτασε στην κατάκτηση της σημαντικής νίκης με 25-21.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Δεληκωστίδης και Στεργιόπουλος.

Την επόμενη αγωνιστική ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ηρακλή, ενώ ο Άρης θα παίξει στη Λαμία.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Στέργιου Δημούδη.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 26-24, 25-21)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Φόγιερ 4 (2/6 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 62% υπ.-54% άριστες), Τουράνιανιν 4 (4/6 επ.), Μιγιαϊλοβιτς 18 (14/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ.-50% άριστες), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ.), Κιόσης 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Γκιλέν 9 (7/14 επ., 2 άσοι)/(λ) Δαρίδης (63% υπ.-50% άριστες), Δαλακούρας Κ. 4 (3/10 επ., 1 άσος, 33% υπ.-33% άριστες), Ίλιτς 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος 1 (1/1 επ.)

Άρης: Γκιρτζίκης 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης, Ανδρεάδης 8 (6/14 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ., 41% άριστες), Μούχλιας 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ.-55% άριστες), Τζελάτι 19 (14/26 επ., 5 άσοι)/(λ) Μπαμπαλιούτας (60% υπ.-40% άριστες), Ντινόπουλος (λ), Κουτσονίκας, Πρώιος 3 (1/2 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μήλης