Τρίτη 16 Φεβρουαρίου 2016

Ήττα για ένα γκολ για τη Νέα Ιωνία της Κεπεσίδου στον τελικό Κυπέλλου

Σ' ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη τελικό ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 32-31 τη Νέα Ιωνία, στην οποία αγωνίζεται η Μάγδα Κεπεσίδου, και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας για δεύτερη φορά στην ιστορία του. Από την πλευρά της η ομάδα της Νέας Ιωνίας δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο, που είχε κατακτήσει πέρυσι.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί αρχικά με 4-1 και διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι το 7-5. Η Νέα Ιωνία έκανε ένα σερί 3-0 και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (7-8) με τέρμα της Χρονοπούλου στο 14'. Η αθηναϊκή ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 20ο λεπτό, όταν και προηγήθηκε με 10-12. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση διαρκείας προηγήθηκε 15-12 με σερί 5-0, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 16-13.

Ο ''Δικέφαλος'' του Βορρά διατηρούσε το προβάδισμα και έλεγχε τη ροή του αγώνα μέχρι το 47'. Η Νέα Ιωνία ξαναμπήκε στη διεκδίκηση του ματς με την είσοδο της Χατζηπαρασίδου, η οποία πέτυχε τέσσερα γκολ, ενώ ισοφάρισε σε 23-23. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νέα Ιωνία πέρασε μπροστά με 25-26 με την Χρονόπουλου, με 26-27 με την Τσακάλου και με 27-28 με την Παπά. Με δύο γκολ της Μούρνου ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα με 29-28 και λίγο αργότερα με δύο γκολ της Τσαουσίδου έφτασε στο 31-29 και στο 32-30 με την Μάστακα. Στο 57' η Νέα Ιωνία κέρδισε πέναλτι και αποβολή. Η Τζέριτς απέκρουσε το πέναλτι της Τσακάλου, ενώ στην επαναφορά ξανακέρδισε πέναλτι, αλλά η Μπρούερ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στα τελευταία δευτερόλεπτα η Νέα Ιωνία μείωσε σε 32-31, που ήταν και το τελικό σκορ.