Τετάρτη 16 Μαρτίου 2016

Ήττα του Α.Ο. Ορεστιάδας από τον Φοίνικα Σύρου

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας υποδέχθηκε τον Φοίνικα Σύρου στο <<Νίκος Σαμαράς>> στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 21ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Volleyleague και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ.

Μετά απ' αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Ορεστιάδας παρέμεινε στους 22 βαθμούς και στη δέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά σε απόσταση επτά βαθμών από τον ενδέκατο Άρη. Από την πλευρά της η ομάδα της Σύρου έφτασε τους 45 βαθμούς και πλέον στον τελευταίο αγώνα με τον Ηρακλή στη Σύρο θέλει δύο βαθμούς για να πάρει την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα του ΠΑΟΚ.

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας κατάφερε να πάει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του πρώτου σετ όντας μπροστά στο σκορ με 8-7. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν προβλήματα στην υποδοχή της Ορεστιάδας και παράλληλα βρήκαν πολλές λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά στο σκορ και να διευρύνουν κατόπιν την υπέρ τους διαφορά (12-16, 14-21) φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας Σύρου πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα στο σκορ (4-8), το οποίο διατήρησε στη συνέχεια (12-16, 16-21), παρά την προσπάθεια των αθλητών του Πλάμεν Κριστόφ να μειώσουν τη διαφορά, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το δεύτερο σετ με 22-25.

Στο τρίτο σετ η Ορεστιάδα άσκησε μεγαλύτερη πίεση σε σερβίς και μπλοκ με τους Καρντόσο και Βουκασίνοβιτς να ανεβάζουν τα ποσοστά τους στην επίθεση. Συγκεκριμένα, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο ξεκίνημα του σετ (7-8) και στη συνέχεια ο Φοίνικας Σύρου απέκτησε ένα προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι το 12-14. Η Ορεστιάδα μείωσε με άουτ του Ντόκιτς, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε και δέχτηκε την κίτρινη κάρτα. Στη συνέχεια η Ορεστιάδα πέρασε μπροστά με 16-15 με επίθεση του Βουκασίνοβιτς. Οι δύο ομάδες πήγαιναν κατόπιν πόντο πόντο μέχρι το 21-21. Οι παίκτες της Ορεστιάδας έβγαλαν εντυπωσιακές άμυνες και ο Καρντόσο σε κόντρα επίθεση έκανε το 22-21. Με μπλοκ του Μίλιτς στον Ντόκιτς και επίθεση του Καρντόσο η Ορεστιάδα προηγήθηκε με 23-21. Ο Καρντόσο οδήγησε τον Α.Ο.Ο. σε σετ μπολ (24-21) και κατόπιν η Ορεστιάδα κατέκτησε το σετ με 25-21 μετά από ατομικό μπλοκ του Βουκασίνοβιτς στον Παπαδόπουλο.

Η αναμέτρηση ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπη και στο τέταρτο σετ με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 8-8. Στη συνέχεια ο Φοίνικας Σύρου έκανε ένα σερί 3-0 με πίεση του Παπαδόπουλου από το σερβίς και πέρασε μπροστά με 8-11. Κατόπιν, οι φιλοξενούμενοι με πόντους του Ντόκιτς ξέφυγαν με έξι πόντους (10-16). Ο Α.Ο. Ορεστιάδας αντέδρασε και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να ''τρέξει'' ένα σερί 3-0 και να μειώσει σε 18-20. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο Φοίνικας Σύρου με πόντους από τους Κάλντγουελ και Φέργκιουσαν αύξησε και πάλι τη διαφορά τουςφτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 19-25 και της νίκης με 3-1.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Δεληκωστίδης και Τζεπκινλής.

Την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Α.Ο. Ορεστιάδας θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη στο ντέρμπι του Έβρου και ο Φοίνικας Σύρου θα φιλοξενήσει τον Ηρακλή.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 22-25, 25-22, 19-25)

Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από ένα άσο, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου από 3 άσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. Ορεστιάδας: Χήρας 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Αμπουίλα 1 (1/5 επ.), Μίλιτς 6 (5/11 επ., 1 άσος), Βουκασίνοβιτς 22 (20/40 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ.-50% άριστες), Ριζόπουλος 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ.-43% άριστες), Καρντόσο 19 (19/46 επ.), (λ) Κωνσταντινίδης (67% υπ.-45% άριστες)/Πεντίδης

Φοίνικας Σύρου: Χαραλαμπίδης 9 (6/15 επ., 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 11 (8/11 επ., 3 μπλοκ), Πάρις 8 (3/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κάλντγουελ 15 (14/29 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-32% άριστες), Παπαδόπουλος 6 (6/14 επ., 80% υπ.-70% άριστες), Ντόκιτς 23 (20/43 επ., 3 μπλοκ), (λ) Ζήσης (88% υπ.-52% άριστες/ Ηλίας, Λάππας (100% υπ.-67% άριστες), Ανδρεάδης