Κυριακή 13 Μαρτίου 2016

Μεγάλη νίκη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης επί του Φοίνικα Σύρου

Παρά το γεγονός ότι έχασε το πρώτο σετ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-20 στο δεύτερο, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με πρωταγωνιστή τον Γκιλέν, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να φτάσει στην κατάκτηση της νίκης με 3-1 σετ επί του Φοίνικα Σύρου, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague.

Mετά απ' αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έφτασε τους 27 βαθμούς ισοβαθμώντας με τον Παμβοχαϊκό, ο οποίος κοντράρεται σήμερα με τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη, και εξασφάλισε την είσοδό της στην οκτάδα και την παραμονή της στη Volleyleague. Στις δύο αγωνιστικές, που απομένουν μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου, ο Εθνικός θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό και θα φιλοξενήσει τον Α.Ο. Ορεστιάδας στο ντέρμπι του Έβρου.

Από την πλευρά της η ομάδα της Σύρου γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της με 3-1 σετ, έπειτα από την εντός έδρας ήττα από την Κηφισιά, έμεινε στους 42 βαθμούς και εάν ο ΠΑΟΚ νικήσει με τρίποντο τον Ηρακλή, οι δύο ομάδες θα βρεθούν ισόβαθμες στην τρίτη θέση, αλλά ο Φοίνικας έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ο Φοίνικας Σύρου θα παραμείνει στον Έβρο, καθώς την Τετάρτη θα αντιμετωπίσει τον Α.Ο. Ορεστιάδας και την τελευταία αγωνιστική θα υποδεχτεί τον Ηρακλή.

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ ο Φοίνικας με πίεση στο σερβίς και στο μπλοκ πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (4-8). Η ομάδα της Σύρου διατήρησε το προβάδισμά της και στο 10-13 πήγε στο σερβίς ο Ντόκιτς, ο οποίος δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του Εθνικού, με αποτέλεσμα ο Φοίνικας να ''ξεφύγει'' με 10-17. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους (14-21) και έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 17-25.

Ο Εθνικός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το 14-13, καθώς στη συνέχεια ο Φοίνικας με τα σερβίς του Ντόκιτς έκανε ένα σερί 3-0 και πέρασε μπροστά με 14-16. Ο Φοίνικας κράτησε το προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 18-20. Ο Φόγιερ μείωσε σε 19-20 και στη συνέχεια πήγε στο σερβίς ο Γκιλέν, ο οποίος ''χάλασε'' την υποδοχή της ομάδας της Σύρου και με τρεις άσους διεύρυνε το σερί του Εθνικού στο 6-0 κάνοντας το 24-20. Ο Βραζιλιάνος διαγώνιος του Εθνικού έχασε το σερβίς και ο Μιγιαήλοβιτς τελείωσε το σετ με 25-21 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η κατάκτηση του δευτέρου σετ και η ισοφάριση έδωσε ώθηση στον Εθνικό, ο οποίος στη συνέχεια ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή του, βελτίωσε τα στατιστικά του σ' όλους τους τομείς του παιχνιδιού και έφτασε στην κατάκτηση της σπουδαίας νίκης.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ ο Εθνικός προηγήθηκε με 6-1 με τα σερβίς του Γκιλέν. Με καλό ρυθμό σε σερβίς, επίθεση και μπλοκ η ομάδα της Αλεξανδρούπολης διατήρησε το προβάδισμά της (16-10, 21-15) και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-16.

Με ανεβασμένη ψυχολογία και τη συμπαράσταση των φιλάθλων του, ο Εθνικός μπήκε δυνατά και στο τέταρτο σετ και κατάφερε να προηγηθεί με 7-4. Με εμφάνιση, ανάλογη του τρίτου σετ, ο Εθνικός είχε σ' όλη τη διάρκεια του σετ ένα μεγάλο προβάδισμα στο σκορ (16-11, 21-14) και κατέκτησε το σετ με 25-14 και τη νίκη με 3-1.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Γεωργιάδης και Ιωαννίδης.

Τα σετ: 17-25, 25-21, 25-16, 25-14

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 7 άσους, 14 μπλοκ, 47 επιθέσεις και 41 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 8 άσους, 4 μπλοκ, 36 επιθέσεις και 38 λάθη αντιπάλων.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Φόγιερ 7 (5/13, 2 μπλοκ, 69% υπ.-54% άριστες), Τουράνιανιν 9 (3/7, 5 μπλοκ, 1 άσος), Μιγιαήλοβιτς 13 (11/26, 1 μπλοκ, 1 άσος, 53% υπ.-39% άριστες), Κασαμπαλής 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Κιόσης 12 (10/11, 2 μπλοκ), Γκιλέν 25 (18/30, 3 μπλοκ, 4 άσοι)/(λ) Δαρίδης (33% υπ.-33% άριστες), Τσέλιος, Στοϊλούδης
Φοίνικας Σύρου: Χαραλαμπίδης 4 (2/6, 2 μπλοκ), Πάρις 3 (2/2, 1 άσος), Κάλντγουελ 11 (9/22, 2 άσοι, 57% υπ., 57% άριστες), Ντόκιτς 16 (12/33, 1 μπλοκ, 3 άσοι), Ανδρεάδης 2 (2/5), Παπαδόπουλος 8 (7/18, 1 άσος)/(λ) Ζήσης (33%-28% άριστες), Ηλίας, Φέργκιουσον 3 (2/3, 1 μπλοκ), Λάππας