Κυριακή 6 Μαρτίου 2016

Νίκη με ανατροπή του Εθνικού Αλεξανδρούπολης επί του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κέρδισε με 3-2 σετ τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Volleyleague και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από τέσσερις σερί ήττες στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης, που βρίσκεται στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 24 βαθμούς, προηγήθηκε με 1-0 σετ και παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να κατακτήσει τη νίκη στο τάι μπρέικ. Από την πλευρά του ο Παμβοχαϊκός του Κώστα Δεληκώστα είναι στην έκτη θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του αγώνα όντας μπροστά στο σκορ με 5-8. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη διατήρησε (13-16) και στη συνέχεια διεύρυνε το προβάδισμά της (15-21) φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 21-25.

Παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα και στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ με τον Εθνικό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 6-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ωστόσο, η ομάδα του Βραχατίου ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση, πήρε το προβάδισμα (16-14, 21-17) και έφτασε στην ισοφάριση κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ ο Παμβοχαϊκός πήρε από το ξεκίνημα μία σημαντική διαφορά στο σκορ (8-4), την οποία στη συνέχεια μεγάλωσε (16-9, 21-13) και έφτασε στην κατάκτησή του με 25-19 για το 2-1.

Όπως και στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του τετάρτου σετ έχοντας το προβάδισμα με 8-6. Στη συνέχεια η ομάδα της Αλεξανδρούπολης πέρασε μπροστά στο σκορ και έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενη με 15-16. Ο Παμβοχαϊκός ανέκτησε το προβάδισμα και έφτασε να προηγείται με 23-20. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να φτάσει στην κατάκτηση του σετ. Συγκεκριμένα, στο 23-20 ο Παμβοχαϊκός έχασε το σερβίς, ο Μιγιαήλοβιτς πήρε τον άσο για το 23-21, ακολούθησαν δύο μπλοκ σε Κάιο και Ροντρίγκο για την ισοφάριση (23-23) και ο Τουράνιανιν τελείωσε το σετ με 23-25 για το 2-2.

Στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ η ομάδα του Βραχατίου προηγήθηκε με 5-3, αλλά ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με καλύτερο σερβίς και μπλοκ-άμυνα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (7-10, 10-12) και να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 10-15 και της νίκης με 2-3 σετ.

Την επόμενη αγωνιστική ο Παμβοχαϊκός θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα φιλοξενήσει τον Φοίνικα Σύρου.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Μυλωνάκης και Κυριοπούλου.

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσους, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης από 6 άσους, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (21-25, 25-19, 25-19, 23-25, 10-15) σε 112'.

Παμβοχαϊκός (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (άσος), Γκρόενβελντ 12 (10/23 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ., 42% άριστες), Βαν Ντορν 13 (8/10 επ., 5 μπλοκ), Ροντρίγκο 25 (22/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ.-26% άριστες), Πελεκούδας 7 (5/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κάιο 16 (15/32 επ., 1 μπλοκ)/(λ) Εφραιμίδης (65% υπ.-42% άριστες), Παναγιωταράς

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Φόγιερ 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ.-21% άριστες), Τουράνιανιν 12 (10/17 επ., 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 20 (15/31 επ., 1 άσοι, 4 μπλοκ, 52% υπ.-26% άριστες), Κασαμπαλής 2 (2 άσοι), Κιόσης 5 (5/9 επ.), Γκιουλέν 16 (13/35 επ., 3 άσοι), (λ) Δαρίδης (48% υπ.-21% άριστες), Δαλακούρας Κ. 2 (2/4 επ., 25% υπ., 25% άριστες), Βλαχόπουλος, Στοϊλούδης 1 (μπλοκ)

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού, Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: <<Είναι από τα ματς που συνηθίζουμε να λέμε πως ... αυτοκτονήσαμε. Χάσαμε μέσα από τα χέρια μας το 4ο σετ απέναντι σε μία ομάδα που περίμενε την ευκαιρία της και την εκμεταλλεύτηκε από τα λάθη μας. Και να κερδίζαμε δε μου άρεσε η απόδοσή μας. Το πρόβλημα μας στην επίθεση παραμένει. Μοιραία ο αγώνας που έρχεται με τον Παναθηναϊκό θα κρίνει την 5η θέση.

Ο τεχνικός του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, Σάκης Μουστακίδης ανέφερε: <<Ήταν πολύ καλή νίκη. Αντιδράσαμε πολύ σωστά όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Είναι κυρίως μία νίκη ψυχολογίας για το υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Ο αγώνας κρίθηκε στο μπλοκ μας αλλά και στο σερβίς. Και τα δύο λειτούργησαν πολύ καλά. Υποδεχόμαστε τον Φοίνικα και θέλουμε να κλείσουμε με νίκες μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου>>.

Συντάκτης: Λεωνίδας Κάλφας