Κυριακή 10 Απριλίου 2016

Τα αποτελέσματα της 30ης αγωνιστικής και η βαθμολογία του πρώτου ομίλου της Γ' Εθνικής

Με τις αναμετρήσεις της 30ης αγωνιστικής συνεχίστηκε την Κυριακή η αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα του πρώτου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, που βρίσκεται στην 14η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς έχοντας υποβιβαστεί στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Έβρου, απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα του Ηρακλή Αμπελοκήπων με 1-1, χάρη σε γκολ του Πελτέκη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Έβρος Σουφλίου, ο οποίος είναι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 20 βαθμούς έχοντας επίσης υποβιβαστεί στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Έβρου, κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από τον Φιλώτα κόντρα στην τοπική Θύελλα με 0-1, χάρη σε γκολ του Ευφραιμίδη στο 65'.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της αγωνιστικής, ο πρωτοπόρος Άρης, που έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση και την άνοδο στη Football League, επικράτησε του Καμπανιακού στη Χαλάστρα με 3-0. Η δεύτερη της βαθμολογίας, Δόξα Δράμας κέρδισε εντός έδρας τον Απόλλωνα Κρύας Βρύσης με το ίδιο σκορ και διατήρησε τη διαφορά των πέντε βαθμών από τον τρίτο Νέστο Χρυσούπολης, ο οποίος νίκησε στην έδρα του τον Απόλλωνα Καλαμαριάς με 2-1. Η Καβάλα πέρασε νικηφόρα από την Πτολεμαΐδα κερδίζοντας τον Εορδαϊκό με 0-3. Η αναμέτρηση της Α.Π.Ε. Λαγκαδά με την Κοζάνη δεν ανέδειξε νικητή, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2. Ο Εθνικός Αγιονερίου πήρε ξεκούραστα τους τρεις βαθμούς της νίκης, καθώς η F.C. Serres έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα. Ρεπό είχε το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος.