Σάββατο 2 Απριλίου 2016

Ήττα για την Εθνική Νεανίδων του Ανδρεάδη από τη Λευκορωσία

Η Εθνική Νεανίδων γνώρισε την ήττα με 3-1 από τη Λευκορωσία στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των προκριματικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατέκτησε το πρώτο σετ, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 47 λάθη μη μπορώντας να φανεί ανταγωνιστικό στα τρία επόμενα.

Η εθνική μας ομάδα, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του πρώτου σετ με 6-8, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να φτάσει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ όντας μπροστά στο σκορ με 16-13. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε το προβάδισμα και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-23.

Ωστόσο, στο δεύτερο σετ η Λευκορωσία αντέδρασε πιέζοντας στην υποδοχή και έχοντας λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να πάρει από το ξεκίνημα το προβάδισμα (8-6, 16-11) και να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 25-16 και στην ισοφάριση σε 1-1.

Η εθνική μας ομάδα προσπάθησε μέχρι τα μέσα του τρίτου σετ να είναι ανταγωνιστική και βρισκόταν πίσω στο σκορ με δύο πόντους (13-15, 15-17). Η ομάδα της Λευκορωσίας αύξησε την υπέρ της διαφορά σε 22-17 και κατέκτησε το σετ με 25-18.

Από το ξεκίνημα του τετάρτου σετ η Λευκορωσία πήρε μεγάλη διαφορά στο σκορ (8-0, 11-2) και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-12 και της νίκης με 3-1 σετ.

Η Εθνική Νεανίδων θα έχει το Σάββατο ρεπό και την Κυριακή θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Σερβία.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Βερμπάνοφ (Βουλγαρία) και Γκέλντοφ (Ολλανδία).

Τα σετ: 1-3 (25-23, 16-25, 18-25, 12-25)

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 8 άσους, 35 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Λευκορωσίας από 13 άσους, 38 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 47 λάθη αντιπάλων.

Ελλάδα: Βλάχου 3 (1/2 επ., 2 άσοι), Πήττα 4 (4/13 επ.), Αλεξάκου 10 (9/33 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ.-24% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς 3 (1/20 επ., 2 άσοι, 56%υπ.-47% άριστες), Καραφουλίδου 12 (11/30 επ., 1 άσος), Διάλλα 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ)/(λ) Λύρα (18% υπ.-18% άριστες), Τσελέπη, Καρακάση 3 (1/4 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 3 (1/4 επ., 2 άσοι, 40% υπ.-40% άριστες), Τοντάι, Σταματίου 1 (1/4 επ.)

Λευκορωσία: Κνιάζεβα 4 (1/2 επ., 3 άσοι), Κίσλιουκ 5 (3 άσοι, 2 μπλοκ), Κάστσιουτσουκ 12 (11/25 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ.-18% άριστες), Μίνιουκ 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Κλίμετς 19 (11/22 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Χρισκέβιτς 16 (11/26 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ.-33% άριστες)/(λ) Γκέτμαντσουκ (18% υπ.-12% άριστες), Μπούλαχ, Τσιμαγέγιεβα, Κχόλαντ

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιάννης Ανδρεάδης δήλωσε: <<Κάναμε καλύτερο ματς από χτες. Η ομάδα έπαιξε καλά, υπήρχε ζωντάνια σε σχέση με το ματς της πρεμιέρας που ίσως και λόγω κούρασης δεν μπήκαμε στο παιχνίδι. Αν με τη Ρουμανία είχαμε παίξει έτσι, θα είχαμε κερδίσει. Προσπαθήσαμε πολύ ακόμα και όταν κάποιες στιγμές ο αντίπαλος είχε υπεροχή πάνω στο φιλέ. Θέλησα επειδή έχουμε το ματς με τη Σερβία να χρησιμοποιήσω όλες τις αθλήτριες και σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένος, καθώς ο τρόπος που χάσαμε στο πρώτο ματς μας πείραξε>>.