Σάββατο 23 Απριλίου 2016

Δεύτερη νίκη για τον ΠΑΟΚ των Καλμαζίδη και Γκαρά επί του Φοίνικα Σύρου των Ανδρεάδη και Ηλία

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εντός έδρας με 3-1 σετ του Φοίνικα Σύρου στο δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος της Volleyleague και με 2-0 στις νίκες θέλει μία ακόμη νίκη για να κατακτήσει το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-21, ο σύλλογος της Σύρου ισοφάρισε σε 1-1 κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 17-25, στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19-22, κατάφερε να το κατακτήσει με 25-23 για το 2-1 στα σετ και πήρε το τέταρτο σετ με 25-18 φτάνοντας στην κατάκτηση της νίκης με 3-1 σετ.

Για τον ΠΑΟΚ ο Δημήτρης Γκαράς είχε 50% στην υποδοχή και 10% άριστες, ενώ για τον Φοίνικα ο Ανδρέας Ανδρεάδης σημείωσε επτά πόντους με 4/8 επιθέσεις, ένα άσο και δύο μπλοκ και ο Θεοδόσης Ηλίας πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή.

Το τρίτο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για τη Μεγάλη Δευτέρα στις 19:00 στο <<Δημήτρης Βικέλας>> της Σύρου.