Τρίτη 12 Απριλίου 2016

Δώδεκα πόντους ο Ανδρεάδης στη δεύτερη νίκη του Φοίνικα Σύρου επί της Κηφισιάς

Με μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση, που έφτασε το εντυπωσιακό ποσοστό του 70%, ο Φοίνικας Σύρου των Ανδρέα Ανδρεάδη και Θεοδόση Ηλία επικράτησε εντός έδρας με 3-0 του ΑΟΠ Κηφισιάς στον τρίτο ημιτελικό των δύο ομάδων και πήρε προβάδισμα με 2-1 στις νίκες.

Το τέταρτο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για τις Τετάρτη στις 20:30 και πάλι στο ''Δημήτρης Βικέλας'' της Ερμούπολης. Αν ο Φοίνικας Σύρου κερδίσει θα προκριθεί για δεύτερη φορά στην ιστορία του στους τελικούς του πρωταθλήματος. Αντίθετα, αν νικήσει η Κηφισιά η σειρά θα μεταφερθεί και πάλι στο Ζηρίνειο, όπου η πρόκριση θα κριθεί σε πέμπτο και τελευταίο αγώνα.

Ο Φοίνικας Σύρου κατέκτησε εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 25-17 και 25-15 αντίστοιχα, ενώ κέρδισε πιο δύσκολα το τρίτο με 25-23 φτάνοντας στην κατάκτηση της νίκης με 3-0 σετ.

Ο Ανδρέας Ανδρεάδης σημείωσε δώδεκα πόντους με 9/10 επιθέσεις, ένα άσο και δύο μπλοκ, ενώ ο Θεοδόσης Ηλίας πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή.