Κυριακή 3 Απριλίου 2016

Eννιά πόντους ο Τσέλιος στην ήττα της Εθνικής Εφήβων από τη Λευκορωσία στο τάι μπρέικ

Όπως προχθές απέναντι στην Εσθονία, έτσι και σήμερα η Εθνική Εφήβων, αν και προηγήθηκε με 2-0 της Λευκορωσίας, στο τέλος έπεσε θύμα ανατροπής και γνώρισε την ήττα με 3-2, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των προκριματικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που διεξάγονται στη Σερβία.

Στα δύο πρώτα σετ η ελληνική ομάδα ήταν εντυπωσιακή με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση (62% και 82% αντίστοιχα) και έφτασε στην κατάκτησή τους με 25-20 και 25-13 αντίστοιχα.

Αυτή η εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το 8-7 του τρίτου σετ, καθώς από εκείνο το σημείο και μετά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε τα λάθη, η εικόνα άλλαξε με τους Λευκορώσους να ξεφεύγουν με 13-16 και να κατακτούν το σετ με 20-25 μειώνοντας σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι Λευκορώσοι κυριάρχησαν και έφτασαν εύκολα στην κατάκτησή του με 15-25 ισοφαρίζοντας σε 2-2 και στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ η Εθνική μας ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 4-1, αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της, αφού η Λευκορωσία ισοφάρισε σε 5-5, στη συνέχεια προηγήθηκε με 5-7 και παρά τη μείωση του σκορ από την Εθνική μας σε 8-9, οι Λευκορώσοι αύξησαν τη διαφορά τους σε 8-12 κατακτώντας το σετ με 11-15 και τη νίκη με 2-3 σετ.

O κεντρικός του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, Παρασκευάς Τσέλιος, σημείωσε εννιά πόντους με 5/10 επιθέσεις και 4 μπλοκ.

Μετά απ' αυτό το αποτέλεσμα η πρόκριση κρίνεται ιδιαίτερα δύσκολη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που θα αντιμετωπίσει την Κυριακή στις 18:30 την οικοδέσποινα Σερβία.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Γκέλντοφ (Ολλανδία) και Τίλμαν (Βουλγαρία).

Τα σετ: 2-3 (25-20, 25-13, 20-25, 15-25, 11-15)

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 2 άσους, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και της Λευκορωσίας από 5 άσους, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Eλλάδα: Κανελλόπουλος 1 (1 άσος), Χρηστινίδης 1 (1/5 επ., 67%-33% άριστες), Κάββουρας 12 (12/21 επ.), Παπαλεξίου 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Σπυριούνης 17 (15/29 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 11% υποδοχή-6% άριστες), Τσέλιος 9 (5/10 επ., 4 μπλοκ)/(λ) Μπουράκης (67% υπ.-41% άριστες), Τζιουμάκας 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ.-13% άριστες), Κωτσάκης, Αδάμ, Καπετανίδης 1 (1/6 επ.), Χατζηγεωργίου

Λευκορωσία: Αμπραμένκα 5 (2/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ.-30% άριστες), Καπιλιού  (8/25 επ., 1 άσο, 25% υπ.-10% άριστες), Σχμάτ 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Κούμπαρ 26 (22/43 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Σκρεντάου 9 (6/14 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Τσιούσκεβιτς 4 (2/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ)/(λ) Λάζουκα (60% υπ.-36% άριστες), Καντουλίνσκι, Ρακ, Λαουρούσκα

O oμοσπονδιακός τεχνικός κ. Άρης Αγγελόπουλος δήλωσε: <<Δυστυχώς ζήσαμε πάλι το ίδιο σενάριο και λογικό είναι να υπάρχει στεναχώρια. Ο όμιλος μας είναι πραγματικά δυνατός με ισοδύναμες ομάδες. Για 2.5 σετ ήμασταν καλοί, συγκεντρωμένοι απέναντι σε μια καλή ομάδα, αλλά δεν αντέξαμε να κερδίσουμε. Από ένα σημείο και μετά κάναμε λάθη, χάσαμε την συγκέντρωσή μας και ήρθε η ανατροπή>>.