Σάββατο 2 Απριλίου 2016

Παρέμεινε στη Volleyleague o Α.Ο. Ορεστιάδας!

O A.O. Oρεστιάδας επικράτησε με 3-1 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>> στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος και πανηγύρισε την παραμονή του στη Volleyleague.

Η ομάδα της Ορεστιάδας τερμάτισε στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 25 βαθμούς (η Παναχαϊκή έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία και τερμάτισε όγδοη), ενώ ο σύλλογος της Αλεξανδρούπολης ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα τερματίζοντας στην έβδομη θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς.

Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του αγώνα βρήκε την ομάδα του Πλάμεν Κριστόφ μπροστά στο σκορ με 8-4. Στη συνέχεια, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, που αγωνίστηκε χωρίς τους Γκιλέν και Μιγιαήλοβιτς, που αποχώρησαν πριν λίγες ημέρες από την ομάδα, τον Τσέλιο, ο οποίος βρίσκεται στη Σερβία με την Εθνική Εφήβων, όπως επίσης και τον τραυματία Ανέστη Δαλακούρα, ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ  του σετ όντας μπροστά στο σκορ με 16-14. Στη συνέχεια η ομάδα της Αλεξανδρούπολης διατήρησε το προβάδισμα (21-20) και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-22.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης προηγήθηκε με 8-6, αλλά στη συνέχεια ο Α.Ο. Ορεστιάδας, πέρασε μπροστά στο σκορ, διεύρυνε το προβάδισμά του (12-16, 15-21) φτάνοντας στην κατάκτηση του δευτέρου σετ με 20-25 και στην ισοφάριση.

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του τρίτου σετ όντας μπροστά στο σκορ με 6-8. Στη συνέχεια η ομάδα της Ορεστιάδας αύξησε τη διαφορά της (12-16, 16-21) και κατέκτησε το σετ με 20-25.

Στην αρχή του τετάρτου σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με την Ορεστιάδα να έχει το προβάδισμα (7-8). Η ομάδα της Ορεστιάδας διατήρησε το προβάδισμα της και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ (14-16) και παρά το γεγονός ότι ο Εθνικός πέρασε μπροστά στο σκορ με 21-20, ο Α.Ο. Ορεστιάδας ανέκτησε το προβάδισμα και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 22-25 και της νίκης με 1-3 σετ που σήμανε και την εξασφάλιση της παραμονής του στην κατηγορία.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Γεωργιάδης και Αβραμίδης.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 20-25, 20-25, 22-25)

*Oι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 7 άσους, 46 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας από 9 άσους, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 47 λάθη αντιπάλων.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Κ. Δαλακούρας 14 (10/22 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 58% υπ.-42% άριστες), Φόγιερ 11 (11/22 επ., 62% υπ.-45% άριστες), Τουρανιάνιν 9 (5/7 επ., 4 μπλοκ), Κιόσης 12 (7/13 επ., 5 μπλοκ), Ίλιτς 15 (12/22 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Βλαχόπουλος 4 (3 άσοι, 1 μπλοκ)/(λ) Δαρίδης (61% υπ.-44% άριστες), Χαραλαμπίδης 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.-30% άριστες), Στοϊλούδης 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ)

Α.Ο. Ορεστιάδας: Χήρας 6 (4/7 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Αμπουίλα 5 (3/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μίλιτς 10 (6/13 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 12 (11/16 επ., 1 άσος, 61% υπ.-56% άριστες), Ριζόπουλος 6 (4/9 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 81% υπ.-50% άριστες), Καρντόσο 18 (13/32 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ/(λ) Κωνσταντινίδης (60% υπ.-53% άριστες)

Συντάκτης: Λεωνίδας Κάλφας