Τρίτη 10 Μαΐου 2016

Ο ΠΑΟΚ του Αραμπατζή αποκλείστηκε από τον τελικό της Handball Premier

Ο ΠΑΟΚ, στον οποίο αγωνίζεται ο Βαγγέλης Αραμπατζής γνώρισε την ήττα με 25-22 από τον Διομήδη στο Άργος στο πλαίσιο της τέταρτης και προτελευταίας αγωνιστικής των πλέι οφ και δε θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο στον τελικό της Handball Premier, αφού στον τελικό προκρίθηκαν ο Διομήδης Άργους, που κατέλαβε την πρώτη θέση της ειδικής βαθμολογίας και ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος κατετάγη δεύτερος.

Ο ''Δικέφαλος του Βορρά'' είχε το προβάδισμα (6-8) στο 23' και την ευκαιρία να το αυξήσει, αφού σ' εκείνο το σημείο δέχτηκε δίλεπτη αποβολή ο Αδάμ Παπαδόπουλος.

Ωστόσο η αριθμητική του υπεροχή όχι μόνο δεν πέρασε ανεκμετάλλευτη, αλλά ο Διομήδης κατάφερε να κάνει ένα σερί 5-0 και να γυρίσει το ματς στο ημίχρονο μπαίνοντας μπροστά με 11-8. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 14-10 με κορυφαίο τον Αδάμ Παπαδόπουλο, ο οποίος σημείωσε έντεκα γκολ, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 14-13 στο 45' και να έχει τέσσερις χαμένες ευκαιρίες από τα έξι μέτρα για να ισοφαρίσει και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Ο Διομήδης αντέδρασε και μέσα σε λίγα λεπτά αύξησε τη διαφορά στα πέντε γκολ (20-15 στο 45') και ουσιαστικά ''κλείδωσε'' τη νίκη.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Μπέτμαν-Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: 6/6-2/2.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-2, 6-4, 6-7, 7-8, 11-8 (ημίχρονο), 12-9, 14-11, 14-13, 20-15, 23-19, 25-22 (τελικό σκορ)

Διομήδης Άργους: Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου, Καρκαλάτος 2, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς 3, Κοροβέσης, Μούγιτς, Άντρεγιτς 1, Ντάσεβιτς, Τουνγκελίδης, Σαμαράς 4, Σεϊρεκίδης 2, Μυλωνάς 2, Λοϊζος, Δάσκαλος, Παπαδόπουλος 11

ΠΑΟΚ: Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 4, Τσεσμετζίδης, Νικολαΐδης 8, Κοκκώνης 4, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 1, Αλβανός 3, Κωστακίδης, Καραγκιοζόπουλος, Κυπραίος, Τριανταφύλλου, Κεσίδης 2