Δευτέρα 20 Ιουνίου 2016

Έκανε το 3Χ3 η Εθνική Ανδρών των πέντε Εβριτών στο World League

H Eθνική Ανδρών έκανε το 3Χ3 στο φινάλε του ομίλου του World League, που διεξήχθη στο κλειστό της Λευκόβρυσης στην Κοζάνη, επικρατώντας με 3-1 της μαχητικής Κινεζικής Ταϊπέι.

Μπροστά σε 2.500 θεατές, που δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεπέρασε την κακή του εκκίνηση, αλλά και τις όποιες δυσκολίες δημιούργησαν οι αντίπαλοι και παίρνοντας σημαντικές βοήθειες κι από τους διεθνείς που ήρθαν από τον πάγκο (Στιβαχτής, Σμαραγδής, Ασπιώτης, Κουμεντάκης), έφτασε σε μία υπερπολύτιμη νίκη στην προσπάθειά του να εξασφαλίσει μία από τις τρεις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας του τρίτου ομίλου, που οδηγεί στο φάιναλ φορ της Γερμανίας.

Στο πρώτο σετ μέχρι το 11-8 όλα κυλούσαν ιδανικά για την Εθνική, αλλά σ' εκείνο το σημείο τα φλοτ σέρβις δημιούργησαν προβλήματα στην υποδοχή, που συνδυάστηκαν με λάθη στην επίθεση και με σερί 0-6 η Ταϊπέι προηγήθηκε με 11-14 για να φτάσει στο 13-17. Μετά το τάιμ άουτ του Δρίκου η Εθνική μείωσε σε 15-17, αλλά αμέσως μετά το σκορ έγινε 15-19, για να πλησιάσει ξανά σε 20-22 με άσο του Πρωτοψάλτη. Στην επόμενη φάση η Ταϊπέι έσωσε μία δύσκολη υποδοχή και πήρε τον πόντο για να φτάσει και σε σετ μπολ (20-24) και να τελειώσει το σετ με χαμένο σερβίς του Κουμεντάκη.

Η Ταϊπέι προηγήθηκε με 0-2 και έχασε διπλή κόντρα για το 0-3 στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ, αλλά η Εθνική αντέδρασε γρήγορα (2-4) και μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7) κατάφερε να βρει τον ρυθμό της. Με πίεση στο σερβίς δεν επέτρεψε στην Ταϊπέι να παίξει τόσο γρήγορα πάνω στο φιλέ, το μπλοκ άμυνα άρχισε να λειτουργεί καλύτερα, ενώ και ο Στιβαχτής έδωσε άλλο ρυθμό στην ομάδα, με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 16-11, 19-12 και να ισοφαρίσει εύκολα σε 1-1.

Στο τρίτο σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία με την Ταϊπέι να έχει ένα προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 12-14, το οποίο έγινε 15-14, για να αρχίσει μία μάχη πόντο με πόντο, ώσπου με δύο εξαιρετικά σερβίς του Φράγκου η Εθνική κατάφερε να προηγηθεί με 20-18 (από 17-18) και να φτάσει στο 22-19 με απίστευτη άμυνα του Φράγκου και καταπληκτικό τελείωμα του Πρωτοψάλτη πάνω στο φιλέ. Τα πράγματα πήραν το δρόμο τους και με άσο του Κουμεντάκη έγινε το 2-1.

Με τον Ασπιώτη να παίρνει τη θέση του Τζούριτς, η Εθνική μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα στο τέταρτο σετ, καθώς έφτασε γρήγορα στο 8-3, αλλά ένα σερί από λάθη στην επίθεση επέτρεψε στην Ταϊπέι να ξαναμπεί στο ματς (8-6, 12-11) και να ισοφαρίσει σε 16-16. Η Εθνική ξέφυγε με 19-17, αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα με την Ταϊπέι να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 19-20, όμως στο 20-21 το χαμένο σερβίς του Τσανγκ και δύο εξαιρετικά σερβίς του Φράγκου έφεραν την Εθνική στο 23-21 και στο 24-22 με νέο χαμένο σερβίς του Γουάνγκ για να κλείσει το σετ και το ματς με μπλοκ του Κουμεντάκη.

Μετά τη λήξη του ματς οι διεθνείς αποθεώθηκαν από τον κόσμο, που βρέθηκε στο κλειστό της Λευκόβρυσης.

Ο Τζούριτς σημείωσε 15 πόντους, ο Ανδρεάδης πρόσθεσε δύο, ο Γκαράς είχε ποσοστό 65% στην υποδοχή με 35% άριστες, ο Κουμεντάκης πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή όντας αλάνθαστος στην επίθεση (3/3) και βοηθώντας στο μπλοκ και την υποδοχή, ενώ ο Ανέστης Δαλακούρας δε χρησιμοποιήθηκε.

Στην άλλη αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής το Πουέρτο Ρίκο επικράτησε του Καζακστάν με 3-0.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-18, 25-21, 25-22)

Eλλάδα: Tζούριτς 15 (14/28 επ., 1 μπλοκ), Τερζής 2 (1/1 επ.), Πετρέας 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 2 (0/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 10 (9/21 επ., 1 άσο, 72% υπ.-44% άριστες), Φράγκος 20 (18/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 45% υπ.-14% άριστες), (λ) Γκαράς (65% υπ.-35% άριστες)/Στιβαχτής, Σμαραγδής 3 (3/5 επ.), Κουμεντάκης 5 (3/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ)
Κινεζική Ταϊπέι: Λιου Χονγκ Τζίε 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τάι Γιου Τσιέν, Χουάνγκ Τσιέν Φενγκ 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Χουάνγκ Τσουν 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Γουάνγκ Μιν Τσουν 15 (13/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσεν 10 (10/20 επ., 56% υπ.-40% άριστες), (λ) Λιν (55% υπ.-30% άριστες)/Λιου Χονγκ Μιν 4 (4/11 επ., 44% υπ.-22% άριστες), Τσάνγκ Λιάνγκ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Βου Τσουνγκ, Χσου Μέι 2 (2/3 επ.), Χουάνγκ Πέι 3 (3/3 επ.)