Δευτέρα 4 Ιουλίου 2016

Ασημένιο μετάλλιο για Κασαμπαλή και Ανέστη Δημητριάδη στη Beach Volleyleague

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, που εκπροσωπήθηκε στη διοργάνωση από τον Σταύρο Κασαμπαλή και τον Ανέστη Δημητριάδη, κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στη Beach Volleyleague.

Tο δίδυμο του Εθνικού Αλεξανδρούπολης κατέκτησε το πρώτο σετ με 15-13, αλλά οι Ταμπουρατζής και Κοκκινάκης του Ολυμπιακού ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και κέρδισαν τα δύο επόμενα με 12-15 και 9-11 αντίστοιχα φτάνοντας στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου σ' ένα συγκλονιστικό τελικό με πολλές ανατροπές και εναλλαγές στο σκορ, που πραγματοποιήθηκε στο Καράβι του Σχινιά.

Στον πρώτο τους αγώνα οι Κασαμπαλής και Α. Δημητριάδης επικράτησαν με ανατροπή με 2-1 των Κογκαλίδη και Αριστόπουλου, ενώ οι Ταμπουρατζής και Κοκκινάκης επιβλήθηκαν των Κογκαλίδη και Αριστόπουλου με 2-0.

Επόμενος σταθμός για τους Κοκκινάκη-Ταμπουρατζή και Κασαμπαλή-Α. Δημητριάδη είναι το Παγκύπριο Πρωτάθλημα, το οποίο θα διεξαχθεί από τις 22 μέχρι τις 24 Ιουλίου.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της τελικής φάσης της Beach Volleyleague έχουν ως εξής: