Σάββατο 2 Ιουλίου 2016

Τρίτη η Εθνική Ανδρών στο τρίτο γκρουπ του World League!

Mε τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε η Εθνική Ανδρών, στην οποία αγωνίζονται πέντε Εβρίτες, τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο τρίτο γκρουπ του World League.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπροστά σε 1.000 θεατές επικράτησε με 3-1 (25-19, 22-25, 27-25, 25-18) της Κινεζικής Ταϊπέι στο Fraport Arena της Φρανκφούρτης ολοκληρώνοντας έτσι το ταξίδι της στο τρίτο γκρουπ του World League με την κατάκτηση της τρίτης θέσης και του χάλκινου μεταλλίου.

Η Εθνική κατάφερε να ξεπεράσει τους τραυματισμούς και τις δυσκολίες και πλέον δίνει ραντεβού για τις αρχές Αυγούστου, προκειμένου να προετοιμαστεί για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Εθνική μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με άσο του Τζούριτς πήρε προβάδισμα με 4-2. Η Κινεζική Ταϊπέι έμεινε κοντά στο σκορ και μάλιστα πήγε μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 6-8. Η Ελλάδα ανέβαζε διαρκώς ρυθμό με επιθετική πολυφωνία (Τζούριτς, Κουμεντάκης, Φράγκος) και βοήθεια από τους κεντρικούς Ανδρεάδη και Πετρέα έφτασε στο +3 (16-13) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με σταθερότητα και υπομονή διεύρυνε το προβάδισμά της σε 22-16 και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε εξίσου καλά από εκεί που τελείωσε το πρώτο. Ο Κουμεντάκης έστειλε με +2 (8-6) την Εθνική στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, ενώ λίγο αργότερο ένας άσος του Στιβαχτή και μια επίθεση του Τζούριτς έδωσαν ''αέρα'' τεσσάρων πόντων στην Ελλάδα (10-6). Ωστόσο, η ενθουσιώδης Κινεζική Ταϊπέι βρήκε ρυθμό στο μπλοκ και κατάφερε με τον Χουάνγκ να έχει προβάδισμα με 15-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Φράγκος ισοφάρισε σε 20-20, αλλά και πάλι ο Χουάνγκ με δύο προσωπικές ενέργειες διαμόρφωσε το 20-22 με την Κινεζική Ταϊπέι να ισοφαρίζει σε 1-1 με 22-25.

Για τη διεκδίκηση του τρίτου σετ έγινε ''μάχη'', ενώ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέρασαν στο ''τάραφλεξ'' οι Τερζής και Πρωτοψάλτης. Το σετ πήγαινε πόντο πόντο (7-8, 15-16) και παρότι η Ελλάδα βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με 20-22 και 22-24 (δόθηκε άουτ επίθεση του Κουμεντάκη εν μέσω δικαιολογημένων διαμαρτυριών από τον ελληνικό πάγκο για παράβαση στο φιλέ), έδειξε αυτοσυγκέντρωση, εκμεταλλεύτηκε το άουτ του Λιου και με τον Τζούριτς να ισοφαρίζει σε 24-24. O Xουάνγκ έκανε το 24-25, αλλά και πάλι ο Τζούριτς έφερε το σετ στα ίσα (25-25) και ήρθε η σειρά της Εθνικής για σετ μπολ έπειτα από εντυπωσιακό μπλοκ των Πρωτοψάλτη και Ανδρεάδη στο φιλέ. Στην τελευταία φάση μετά το σερβίς του Τερζή, ο Τζούριτς έβαλε και πάλι μπροστά στα σετ την Ελλάδα με 2-1 κάνοντας το 27-25.

To τέταρτο σετ ολοκληρώθηκε με συνοπτικές διαδικασίες για την Εθνική μας, η οποία ήταν καλύτερη και μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλο (15-10, 16-12, 19-14) κατέκτησε το σετ με 25-18 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Για την Εθνική οι Τζούριτς και Κουμεντάκης πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση σημειώνοντας 25 και 21 πόντους αντίστοιχα, ο Ανδρεάδης πέτυχε δέκα, ο Γκαράς είχε 69% στην υποδοχή και 45% άριστες, ενώ ο Ανέστης Δαλακούρας δεν αγωνίστηκε.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 22-25, 27-25, 25-18)

Ελλάδα: Τζούριτς 25 (23/43, 1 άσο, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Πετρέας 12 (7/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (8/10 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 21 (20/35 επ., 1 μπλοκ, 66% υπ.-44% άριστες), Φράγκος 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ.-40% άριστες), (λ) Γκαράς (69% υπ.-40% άριστες)/(λ) Ζήσης, Τερζής 2 (2/3 επ.), Πρωτοψάλτης 5 (4/10 επ. 1 μπλοκ, 75% υπ.-58% άριστες)

Κινεζική Ταϊπέι: Λιου Χονγκ Τζίε 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ), Λιου Χονγκ Μιν 4 (4/10 επ., 50% υπ.-44% άριστες), Χουάνγκ Τσουν 5 (5/10 επ.), Γουάνγκ Μιν Τσουν 22 (19/36 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Χουάνγκ Πέι, Τσεν 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.-36% άριστες), (λ) Λιν (80% υπ.-63% άριστες)/Τάι Γιου 1 (1/1 επ.), Τσάνγκ Λιάνγκ, Χουάνγκ Τσιέν Φένγκ 12 (10/17 επ., 2 μπλοκ), Χσου Μέι 1 (1/1 επ.).