Πέμπτη 29 Δεκεμβρίου 2016

Nίκη για την Εθνική Ελλάδας του Αραμπατζή στο πρώτο φιλικό με το Λουξεμβούργο

Ο Αλεξανδρουπολίτης διεθνής εξτρέμ του ΠΑΟΚ, Βαγγέλης Αραμπατζής σημείωσε ένα γκολ στη νίκη της Εθνικής Ελλάδας με 23-18 επί του Λουξεμβούργου στο πρώτο φιλικό μεταξύ των δύο ομάδων, το οποίο διεξήχθη την Τετάρτη στην πόλη Ντουντελάντζ.

Αυτό ήταν το πρώτο φιλικό για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στα πλαίσια της προετοιμασίας του για τα προκριματικά του Euro 2020. Tην Πέμπτη στις 11:30 το πρωί οι δύο εθνικές ομάδες θα αγωνιστούν ξανά στο ίδιο γήπεδο.

Η εθνική μας ομάδα βρέθηκε πίσω με 6-3 στο 10’, αλλά γρήγορα ανέκαμψε και με σερί 5-0 πέρασε μπροστά (6-8) στο 19’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και με δικό τους σερί 5-0 ξέφυγαν με 11-8 στις αρχές του δευτέρου μέρους, ενώ το ημίχρονο είχε ολοκληρωθεί με το σκορ στο 10-8.

Με σερί 3-0 και τον Ζαμπούνη σκόρερ η Εθνική ισοφάρισε 11-11 και πέρασε μπροστά στο 41’ (12-13). Το Λουξεμβούργο προηγήθηκε και πάλι στο 45’ με 15-14, αλλά ήταν η τελευταία φορά που βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Η Ελλάδα στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο έπαιξε πολύ καλή άμυνα και έτρεξε στον αιφνιδιασμό, καταφέρνοντας να φτάσει στη νίκη με σερί 4-0 για το 15-18 (52’) με τον Μυλωνά και συνολικό επιμέρους σκορ 9-3 για το 18-23.

Ο αριστερός ίντερ της Εθνικής Χρήστος Μυλωνάς δήλωσε: «Ξεκινήσαμε λίγο νωθρά με κάποια λάθη, αλλά όσο περνούσε η ώρα βελτιώναμε την εικόνα μας. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινήσαμε πολύ καλύτερα και ανατρέψαμε το 11-8, παίζοντας πειθαρχημένα στην άμυνα. Στην επίθεση βρήκαμε τις λύσεις και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Ήταν ένα ανταγωνιστικό και δυνατό παιχνίδι».

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Τσιλιμπάρης, Παπαδιονυσίου 1, Κανδύλας 2, Μωραϊτης, Ζαμπούνης 2, Μυλωνάς 4, Αραπακόπουλος 1, Μπάγιος, Λοίζος, Αραμπατζής 1, Τσίλης, Νικολαϊδης 6, Κρητικός, Μπουκοβίνας, Μάλλιος 6, Χερουβείμ.
Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 1/1-4/5