Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2015

Νίκη στο τάι μπρέικ για τη ΓΕΑ επί του Πήγασου Πολίχνης

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι η ΓΕΑ επικράτησε στο τάι μπρέικ του Πήγασου Πολίχνης και πήρε τους πρώτους της δύο βαθμούς στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών, μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την ΑΕ Κομοτηνής.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του Ηλία Κρεούζη, που μπήκε πολύ δυνατά (6-0, 10-4, 14-5) στο παιχνίδι, με εξαιρετική λειτουργία του μπλοκ και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους (20-11) φτάνοντας άνετα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι τα μισά (10-10, 12-14), με τους φιλοξενούμενους όμως να καταφέρνουν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση με συνεχείς αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα (12-16, 14-18, 14-20) ισοφαρίζοντας στα σετ με 16-25.

Στο τρίτο σετ επαναλήφθηκε το σκηνικό του δευτέρου με τους φιλοξενούμενους να έχουν διαρκώς το προβάδισμα στο σκορ και να το κατακτούν με 20-25.

Η ομάδα όμως της Αλεξανδρούπολης βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και να κατακτήσει εύκολα το τέταρτο σετ με 25-15 οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρεικ.

Σε ένα συγκλονιστικό πέμπτο σετ η ΓΕΑ παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμη και συγκεντρωμένη στις λεπτομέρειες, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ομάδας της Πολίχνης και έφτασε στη νίκη με 19-17.

Τα σετ: 25-17, 16-25, 20-25, 25-15, 19-17

ΓΕΑ: Κεσκίνης, Δαλδαβερένης, Μπουφίδης, Γραμματικάκης, Κωνσταντινίδης, Στοϊλούδης, (λ) Αρχοντούδης/Ανδρεάδης, Κώττας, Τασάκος

Πήγασος Πολίχνης: Kομητούδης, Καπετανίδης, Ρούσσος, Παπάζογλου Αθ., Γκούγκουρας, Αντύπας, (λ), Γκιούγκης/ Χρηστάκος, Κοντοκώστας, Παπάζογλου Π., Κουκουμάκας, (λ) Τζιαβράς