Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2015

Ολυμπιακός-Α.Ο. Ορεστιάδας

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ολυμπιακό στο <<Μελίνα Μερκούρη>> του Ρέντη και ηττήθηκε με 3-0 σετ στην έναρξη των αγωνιστικών του υποχρεώσεων για τη Volleyleague, που ξεκίνησε σήμερα το απόγευμα από τη δεύτερη αγωνιστική.

Ο προπονητής του Α.Ο.Ο. ξεκίνησε τον αγώνα με πασαδόρο τον Αμπουίλα, κεντρικούς τους Χήρα και Μίλιτς, διαγώνιο τον Γκούσταφσον, ακραίους τους Ριζόπουλος, Βουκασίνοβιτς και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Η ομάδα της Ορεστιάδας κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ και να πάει προηγούμενη στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8), αλλά ο Ολυμπιακός, που είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον διαγώνιο Ενγκελσκάλνς (18 πόντοι με 15/19 επιθέσεις), πέρασε μπροστά στο σκορ (16-14), διεύρυνε το προβάδισμά του (21-15) και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-19.

Στα δύο επόμενα σετ η ομάδα του Πειραιά πήρε από νωρίς μεγάλη διαφορά στο σκορ και έφτασε στην κατάκτησή τους με 25-14 και 25-17.

Πλέον η ομάδα της Ορεστιάδας, που είχε πρώτους σκόρερ τους Γκούσταφσον και Βουκασίνοβιτς, στρέφει το ενδιαφέρον της στην εντός έδρας αναμέτρηση της τρίτης αγωνιστικής με αντίπαλο την Παναχαϊκή (7/11, 18:00).

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Κυριοπούλου και Αγγελίδης.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-14, 25-17)

Oλυμπιακός: Στιβαχτής, Εγκλεσκάνς 18 (15/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ.-64% άριστες), Τσουκ 14 (12/23 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ.-20% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ.), Σπίνου 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ)/Ταμπουρατζής (λ, 46% υπ.-38% άριστες), Σουλτανόπουλος, Δεληπρίμης (1 άσσος), Σφενδυλάκης

Α.Ο. Ορεστιάδα: Χήρας 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Αμπουίλα 2 (2/5 επ.), Γκούσταφσον 11 (11/25 επ.), Μίλιτς 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 10 (9/23 επ., 1 άσσος, 60% υπ.-40% άριστες), Ριζόπουλος 4 (4/12 επ., 50%-50%)/Κωνσταντινίδης (λ, 56% υπ.-41% άριστες), Οικονόμου