Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2015

Eθνικός Αλεξανδρούπολης-Ηρακλής

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο πρωτάθλημα της Volleyleague, που ξεκίνησε σήμερα από τη δεύτερη αγωνιστική, καθώς η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη επικράτησε με 3-0 του Ηρακλή στο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>>.

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ το σερβίς του Πέντσεφ δυσκόλεψε την υποδοχή του Εθνικού, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 0-5. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης κατάφερε σταδιακά να μειώσει τη διαφορά και να φτάσει στην ισοφάριση με 9-9, με πόντο του Κιόση. Ο Εθνικός πήρε στη συνέχεια προβάδισμα στο σκορ (16-14, 21-20), αλλά το φινάλε του σετ ήταν συναρπαστικό. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 24-24, ο Σούλιαγιτς οδήγησε τον Εθνικό σε σετ-μπολ (25-24), αλλά στη συνέχεια ο Τουρανιάνιν δε μπόρεσε να το αξιοποιήσει στέλνοντας τη μπάλα άουτ (25-25). Ο Ανέστης Δαλακούρας έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Εθνικό (26-25), που έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 27-25, με επίθεση άουτ του Χατζηλιάδη σε μια φάση στην οποία οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για μπλοκ άουτ.

Στο δεύτερο σετ, ο Εθνικός πήρε από το ξεκίνημα προβάδισμα στο σκορ (5-1, 8-4, 16-9, 20-12), το οποίο διεύρυνε σταδιακά και χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα αντίσταση από τον <<Γηραιό>> έφτασε εύκολα στο 25-14.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ (8-6, 12-10), αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση (14-14) και πέρασαν μπροστά με τρεις πόντους (15-18). Οι παίκτες του Εθνικού διατήρησαν τη ψυχραιμία και την αυτοσυγκέντρωσή τους, κάλυψαν την εις βάρος τους διαφορά και πέρασαν μπροστά στο σκορ με όπλο το μπλοκ και τις σωστές επιθετικές επιλογές με πρωταγωνιστές τους Σούλιαγιτς και Α. Δαλακούρα. Ο διαγώνιος του Εθνικού έκανε το 26-25 και ο αγώνας τελείωσε με 27-25, καθώς χρεώθηκε πέρασμα στην αντίπαλη περιοχή αθλητής του Ηρακλή.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Τζεπκινλής και Ιωαννίδης.

Tα σετ: 3-0 (27-25, 25-14, 27-25)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Κ. Δαλακούρας 10 (7/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 65% υπ.-47% άριστες), Σούλιαγιτς 17 (14/21, 2 μπλοκ), Τουράνιανιν 8 (6/8επ., 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Κιόσης 7 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ.-52% άριστες)/Δαρίδης (λ.-81%, 63% άριστες), Βλαχόπουλος

Ηρακλής Πετοσφαίριση: Χατζηηλιάδης 3 (3/11, 61% υπ.-50% άριστες, Παλέντζας 21 (19/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στεφανίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ.), Στίγγας 8 (7/9, 1 άσσος), Τσολάκος 3 (3/5 επ.), Πέντσεφ 2 (1/3 επ., 1 άσσος)/Παπαδημητρίου (λ, 75% υπ.-44% άριστες), Πιπέργιας, Μαυροβουνιώτης 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Γάτσης 1 (1/1 επ.)

Συντάκτης: Λεωνίδας Κάλφας