Πέμπτη 19 Νοεμβρίου 2015

''Σφράγισε'' το εισιτήριο της πρόκρισης ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης υποδέχθηκε το απόγευμα της Τετάρτης στο Κλειστό Γυμναστήριο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>> της Αλεξανδρούπολης την Πανβίτα Πόμγκραντ Σομπότα και επικράτησε με 3-1 εξασφαλίζοντας την πρόκρισή του στη φάση των <<32>> του Chalellenge Cup.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη είχε κερδίσει και στο πρώτο παιχνίδι στη Σλοβενία με 3-2 σετ και με τη δεύτερη σημερινή της νίκη <<σφράγισε>> το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους παίκτες του Εθνικού και με πρωταγωνιστή τον Μπογκοζάλετς έφτασαν στην κατάκτησή του με 19-25.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης, που αγωνίστηκε με βασικό διαγώνιο τον Ίλιτς, κατόρθωσε να ξεπεράσει το αρχικό σοκ της απώλειας του πρώτου σετ και να ανατρέψει άμεσα την εις βάρος της κατάσταση. Με αποτελεσματικότητα στην επίθεση από τους αδερφούς Δαλακούρα και σωστή λειτουργία του μπλοκ με τους Τουράνιανιν και Κιόση, οι Εβρίτες πήραν το δεύτερο σετ με 25-21 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε το προβάδισμα μετά το 7-9 των Σλοβένων και κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους, με 18-14. Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν με επιμέρους σκορ 5-1 να μειώσουν στον πόντο (19-18), με τον Εθνικό να ανεβάζει εκ νέου τη διαφορά στους τρεις (22-19). Η Πανβίτα απάντησε εκ νέου και ισοφάρισε αρχικά σε 23-23, 24-24 και 25-25. Ο Εθνικός όμως με επίθεση του Κώστα Δαλακούρα και επίθεση σε πρώτο χρόνο από τον Κιόση έφτασε στο 27-25 κάνοντας το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα της Αλεξανδρούπολης μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με επτά πόντους (7-0, 13-6). Οι φιλοξενούμενοι όμως  μείωσαν στον πόντο (16-15), παραμένοντας κοντά στο σκορ μέχρι το 19-18. Σ' εκείνο το χρονικό σημείο ο Εθνικός διατήρησε τη ψυχραιμία και την αυτοσυγκέντρωσή του, αύξησε εκ νέου τη διαφορά (23-20) και έφτασε στο τελικό 25-21 πανηγυρίζοντας τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Στην κυρίως φάση των <<32>> του Challenge Cup, όπου θα λάβουν μέρος και οι ηττημένοι του Challenge Cup, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα αντιμετωπίσει την VK Πριέβιντζα από τη Σλοβακία, η οποία αποκλείστηκε με δύο ήττες από τη γαλλική Τερουέλ στο CEV Cup.

Τα σετ: 19-25, 25-21, 27-25, 25-21

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Δαλακούρας Κ. 10 (8/19, 2 άσοι, 45% υπ.-38% υπ.), Ίλιτς 7 (4/13 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Τουράνιανιν 14 (12/14 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κιόσης 9 (2/4 επ., 1 άσος, 6 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 21 (16/38, 2 άσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ.-25% άριστες), (λ) Δαρίδης (53% υπ.-29% άριστες)/Βλαχόπουλος 2 (1/2 επ., 1 άσος), Σούλιαγιτς

Πανβίτα Πόμγκραντ: Ντέτελα 19 (15/29 επ, 3 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ.-50% άριστες), Πέλεμις 2 (2/5 επ.), Κβας 1 (1/2 επ.), Ρόγινικ 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ), 64% υπ.-50% άριστες), Μπογκοζάλετς 21 (17/43 επ, 3 άσοι, 1 μπλοκ), Φλίσαρ 16 (12/18 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ντρβάριτς 5 (1/2 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), (λ) Μένιχ (57% υπ.-57% άριστες/Κβας