Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2015

Ήττα του Εθνικού από τον Ολυμπιακό

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο Κλειστό Γυμναστήριο της Αλεξανδρούπολης <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>> και γνώρισε την ήττα με 0-3 στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Volleyleague.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη παρέμεινε στους επτά βαθμούς γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα, μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τον Άρη στη Μίκρα. Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός έφτασε τους δέκα βαθμούς επιστρέφοντας στις νίκες μετά την ήττα από τον Φοίνικα στη Σύρο.

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα πηγαίνοντας στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά τριών πόντων (5-8). Με επίθεση του Σούλιαγκιτς ο Εθνικός κατάφερε να μειώσει στο πόντο (10-11). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά του στους τέσσερις πόντους με δύο μπλοκ σε ισάριθμες επιθέσεις του Κώστα Δαλακούρα. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης κατάφερε να μειώσει εκ νέου με επίθεση του Κασαμπαλή (13-14). Ωστόσο, η αντεπίθεση του Εθνικού δεν είχε συνέχεια, καθώς ο Ολυμπιακός διεύρυνε και πάλι το προβάδισμά του (14-18, 15-20) και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 18-25.

Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός προέβαλε σθεναρή αντίσταση και έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση. Μετά το 8-6 υπέρ της ομάδας της Αλεξανδρούπολης, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ (16-15, 20-21) και ο Εθνικός κατόπιν προηγήθηκε με 23-22. Ωστόσο, δύο μπλοκ του πρώην ακραίου του Εθνικού, Μπόζινταρ Τσουκ στον Σούλιαγκιτς διαμόρφωσαν το 23-25 και το 0-2 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο τρίτο σετ, παρά το γεγονός ότι ο Εθνικός κατάφερε να προηγηθεί με 8-6, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν τη διαφορά, προηγήθηκαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με τέσσερις πόντους και έχοντας ένα σταθερό προβάδισμα 4-5 πόντων, κατέκτησαν και το τρίτο σετ με 20-25.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Δεληκωστίδης και Ιωαννίδης.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 23-25, 20-25)

Eθνικός Αλεξανδρούπολης: Δαλακούρας Κ 4π. (2/8, 2 μπλοκ, 66% υπ.-44% άριστες), Σούλιαγκιτς 14 (11/26, 3 μπλοκ), Τουράνιανιν 7 (4/5, 3 μπλοκ), Κασαμπαλής 2 (2/3), Κιόσης (4/9, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Α 12 (11/20, 1 μπλοκ, 38% υπ., 25% άριστες)/Δαρίδης (59% υπ., 47% άριστες), Βλαχόπουλος

Ολυμπιακός: Σουλτανόπουλος 3 (2/3, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1/2, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 14 (12/25, 2 άσοι), Κοκκινάκης 7 (6/13, 1 άσος, 88% υπ., 75% άριστες), Τσουκ 14 (11/23, 3 μπλοκ, 60% υπ., 30% άριστες), Σπίνου 14 (9/12, 2 μπλοκ, 3 άσοι)/(λ) Ταμπουρατζής (λ.-70%, 50% άριστες), Γαλιώτος, Σφενδυλάκης, Σακόγλου 2 (2/2)

Συντάκτης: Λεωνίδας Κάλφας