Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2016

Ξανά στους ''8'' του Challenge Cup ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης!

O Eθνικός Αλεξανδρούπολης πανηγυρίζει την πρόκρισή του στους ''8'' του Challenge Cup για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά!

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης επικράτησε εντός έδρας με 3-0 σετ της Σπαρτάκ Λιγκ στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των ''16'' της διοργάνωσης και σε συνδυασμό με τη νίκη του με 3-2 στη Σερβία, πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Challenge Cup.

Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του αγώνα βρήκε τη Σπαρτάκ Λιγκ μπροστά στο σκορ με προβάδισμα δύο πόντων (6-8), ενώ οι Σέρβοι πήγαν στο δεύτερο τάιμ άουτ όντας μπροστά στο σκορ με τρεις (13-16). Η Σπαρτάκ Λιγκ διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το 18-20, καθώς από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά ξεκίνησε η αντεπίθεση του Εθνικού, που είχε τη θερμή υποστήριξη των φιλάθλων του. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη ''έτρεξε'' ένα σερί 4-0 και μετέτρεψε το 18-20 σε 22-20, χάρη σε επίθεση του Φόγιερ, δύο μπλοκ και λάθος στην επίθεση της Σπαρτάκ Λιγκ. Ο Εθνικός προηγήθηκε ξανά με δύο πόντους με μπλοκ του Κασαμπαλή (23-21) και στη συνέχεια οι Σέρβοι ισοφάρισαν σε 23-23. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης διατήρησε την αυτοσυγκέντρωσή της και με επίθεση του Γκιλέν και άσο του Φόγιερ κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-23.

Ανάλογα με του πρώτου σετ ήταν το ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ, καθώς η Σπαρτάκ Λιγκ προηγήθηκε αρχικά με 6-8 και στη συνέχεια με 8-11. Ο προπονητής του Εθνικού πέρασε στον αγώνα τον Βλαχόπουλο στη θέση του Κασαμπαλή. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ με 14-13 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 15-13 με άσο του Γκιλέν. Μετά την ισοφάριση από τη Σπαρτάκ Λιγκ σε 15-15, ο Εθνικός έκανε ένα σερί 3-0 και προηγήθηκε με 18-15 με άσο του Μιγιαήλοβιτς. Οι αθλητές του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με αποτελεσματικότητα στην επίθεση και στο μπλοκ κατάφεραν να διατηρήσουν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το προβάδισμά τους φτάνοντας στην κατάκτηση του δευτέρου σετ με 25-19.

Με ανεβασμένη ψυχολογία από την κατάκτηση των δύο προηγούμενων σετ και την ώθηση της έδρας, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και κατάφερε να πάει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ όντας μπροστά με τέσσερις πόντους (8-4). Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό στην επίθεση και εκμεταλλευόμενος παράλληλα τα λάθη των Σέρβων, ο Εθνικός διατήρησε τη διαφορά των τεσσάρων πόντων (12-8). Κατόπιν η Σπαρτάκ Λιγκ με τρία συνεχόμενα μπλοκ ισοφάρισε σε 15-15 και στη συνέχεια σε 17-17. Με παράβαση της Σπαρτάκ Λιγκ, επίθεση του Γκιλέν και μπλοκ του Κιόση ο Εθνικός έκανε ένα σερί 3-0 και προηγήθηκε με 20-17. Η Σπαρτάκ Λιγκ με δύο λάθη των παικτών του Εθνικού μείωσε στον πόντο (21-20), γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή του Εθνικού να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά από την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ ο Εθνικός κατάφερε να ''τρέξει'' ένα νέο καθοριστικό σερί 3-0, χάρη σε επίθεση του Φόγιερ, επίθεση και άσο του Γκιλέν (24-20) φτάνοντας σε σετ και ματς μπολ. Η Σπαρτάκ Λιγκ με τρεις άουτ επιθέσεις του Εθνικού και ένα μπλοκ ισοφάρισε σε 24-24. Ο Εθνικός βρήκε τις λύσεις με τον Μιγιαήλοβιτς, ο οποίος με επίθεση έκανε το 25-24 και τελείωσε τον αγώνα με άσο διαμορφώνοντας το 26-24.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Μπάρεφ και Βίσαν.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-19, 26-24)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Φόγιερ 10 (7/18 επ., 3 άσοι, 71% υπ.-57% άριστες), Τουρανιάνιν 11 (8/13 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 16 (13/21 επ., 3 άσοι, 82% υπ.-73% άριστες), Κασαμπαλής 3 (3 μπλοκ), Κιόσης 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Γκιλέν 16 (11/18 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ)/(λ) Δαρίδης (72% υπ.-53% άριστες), Βλαχόπουλος

Σπαρτάκ Λιγκ: Ντουντού 7 (4/9 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Πέριτς 7 (7/11 επ., 59% υπ.-47% άριστες), Βογτσίλογιτς 12 (10/20 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Ραντοσάβλεβιτς 10 (7/24 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 46% υπ.-38% άριστες), Ίλιτς 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ)/(λ) Γιάνκοβιτς (74% υπ.-49% άριστες), Γκάγεβιτς, Γκλάβινιτς, Μιλοβάνοβιτς 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ)