Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2016

Νίκη για τον Εθνικό επί του Ηρακλή στο τάι μπρέικ

O Eθνικός Αλεξανδρούπολης κέρδισε με 3-2 τον Ηρακλή στη Μίκρα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Volleyleague και συνέχισε την αήττητη πορεία του μέσα στο 2016.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη προηγήθηκε με 2-0 έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Φόγιερ, Μιγιαήλοβιτς και Τουράνιανιν, ο Ηρακλής κατέκτησε το τρίτο και το τέταρτο σετ στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ, όπου ο Εθνικός διατήρησε την αυτοσυγκέντρωση και τη ψυχραιμία του φτάνοντας στην τελική επικράτηση και στην κατάκτηση των δύο βαθμών.

Μετά απ' αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ανέβηκε στους 17 βαθμούς και βρίσκεται στην έβδομη θέση της βαθμολογίας. Από την πλευρά του ο Ηρακλής με τον ένα βαθμό, που απέσπασε σήμερα, ανέβηκε στη δέκατη θέση εκμεταλλευόμενος την ήττα της Παναχαϊκής από τον Φοίνικα στη Σύρο.

Στο πρώτο σετ ο Εθνικός ξέφυγε αρχικά με διαφορά τριών πόντων (12-15), αλλά ο Ηρακλής με ένα σερί 3-0 ισοφάρισε σε 15-15. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ μέχρι το 22-22, με τον Εθνικό να βρίσκει τις λύσεις στην επίθεση και να φτάνει στην κατάκτηση του σετ. Με λάθος των γηπεδούχων, επίθεση του Φόγιερ και μπλοκ άουτ του Τουράνιανιν ο Εθνικός ''έτρεξε'' ένα επιμέρους σκορ 3-0 και έφτασε στο 22-25.

Οι δύο ομάδες πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του δευτέρου σετ με τον ''Γηραιό'' να προηγείται με δύο πόντους (8-6). Το σερβίς του νεαρού Παρασκευά Τσέλιου, που πήρε τη θέση του Χρήστου Κιόση, ο οποίος αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού, έδωσε στον Εθνικό το προβάδισμα με 11-12. Με ένα νέο σερί 3-0 ο Εθνικός έκανε το 13-16 και στη συνέχεια διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το τέλος του σετ φτάνοντας στο 21-25.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ ο Ηρακλής αιφνιδίασε τον Εθνικό, καθώς προηγήθηκε με 4-0 και στη συνέχεια με 8-2. Οι γηπεδούχοι με πόντους του Στίγγα από μπλοκ διατήρησαν το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 20-13. Ο Εθνικός μείωσε πάλι με τον Τσέλιο, αλλά ο Ηρακλής με πρωταγωνιστές τους Παλέντζα και Γάτση έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-17.

Στο τέταρτο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε με 4-5 με τον Ηρακλή στη συνέχεια να παίρνει το προβάδισμα με 11-7 και 13-9. Ο Εθνικός με ένα σερί 3-0 μείωσε στον πόντο (13-12) και στη συνέχεια σημειώθηκαν πολλές εναλλαγές στο σκορ. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης προσπέρασε με 22-21 ύστερα από επίθεση άουτ του Μαυροβουνιώτη. Ο Ηρακλής ισοφάρισε με τον Παλέντζα (22-22) και με δύο πόντους του Πέντσεφ κατέκτησε το σετ με 25-23 στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ ο Εθνικός επέβαλε από το ξεκίνημα τον ρυθμό του, απέκτησε ένα μεγάλο προβάδισμα στο σκορ (0-5, 2-10) και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 7-15 και της νίκης με 2-3 σετ.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Παπαδογούλας και Θέμελης.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 21-25, 25-17, 25-23, 7-15)

Ηρακλής: Παλέντζας 21 (19/33 επ., 2 μπλοκ), Στεφανίδης 3 (3/13 επ,, 62% υπ.-33% άριστες), Στίγγας 10 (5/11 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Πέντσεφ 8 (2/4 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Πίτζα 6 (5/23 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ., 23% άριστες), Γάτσης 11 (8/10 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), (λ) Παπαδημητρίου

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Φόγιερ 18 (15/29 επ., 3 μπλοκ, 65% υπ., 23% άριστες), Τουράνιανιν 16 (10/15 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 21 (14/36 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ, 79% υπ.-42% άριστες), Κασαμπαλής 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Κιόσης, Γκουλιέν 4 (4/14)/(λ) Δαρίδης (71% υπ.-38% άριστες), Δαλακούρας Κ., Ίλιτς 9 (8/13 επ., 1 άσος), Τσέλιος 4 (1/2 επ., 3 άσοι), Βλαχόπουλος 1 (1 μπλοκ)