Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2016

Ήττα για τον Α.Ο. Ορεστιάδας από τον Ολυμπιακό

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό στο <<Νίκος Σαμαράς>> και γνώρισε την ήττα με 3-0 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Mετά απ' αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Πλάμεν Κριστόφ βρίσκεται στην όγδοη θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς. Ο Ολυμπιακός έφτασε στους 33 βαθμούς και είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα περιμένοντας τον αυριανό εντός έδρας αγώνα της Κηφισιάς με τον Παμβοχαϊκό.

Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με δύο πόντους (6-8). Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ με την Ορεστιάδα να καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 20-20. Με πόντους των Έγκλεσκανς, Σπίνου και ένα λάθος του Α.Ο.Ο. ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 3-0 και προηγήθηκε με 20-23, ενώ με άσο του Φιλίποφ κατέκτησε το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα σταθερό προβάδισμα 2-3 πόντων, το οποίο διεύρυναν μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με αποτέλεσμα να φτάνουν στην κατάκτηση του σετ με 19-25.

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας με τη θερμή συμπαράσταση των φιλάθλων, που βρέθηκαν στο <<Νίκος Σαμαράς>>, μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και κατάφερε να προηγηθεί με 9-8. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα (12-16), το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος, με αποτέλεσμα να το κατακτήσει με 21-25.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Τζεπκινλής και Ιωαννίδης.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 19-25, 21-25)

Α.Ο. Ορεστιάδας: Χήρας 3 (3/5 επ.), Αμπουίλα 4 (1/3 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Μίλιτς 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 14 (11/26, 1 άσος, 2 μπλοκ, 68% υπ.-53% άριστες), Ριζόπουλος 1 (1/4 επ., 60% υπ.-50% άριστες), Καρντόσο 11 (11/24 επ.)/(λ) Κωνσταντινίδης (46% υπ.-35 % άριστες), Σκαρλατίδης, Οικόνομου, Αντωνιάδης

Ολυμπιακός: Σουλτανόπουλος 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (1 άσος, 2 μπλοκ), Έγκλεσκανς 15 (13/28 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ.-38% άριστες), Τσουκ 17 (11/18 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ.-28% άριστες), Σπίνου 10 (7/15 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ)/(λ) Ταμπουρατζής (65% υπ.-65% άριστες), Σακόγλου, Στιβαχτής