Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2016

Συνέχισε το νικηφόρο σερί ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε με 3-1 της Λαμίας στο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>> στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volleyleague και σημείωσε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Μετά απ' αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έφτασε τους 20 βαθμούς και εδραιώθηκε στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την πλευρά της η Λαμία βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 7 βαθμούς.

Πρωταγωνιστές για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ήταν οι Μιγιαήλοβιτς και Γκιουλέν, που είχαν αξιόλογα ποσοστά στην επίθεση και σημείωσαν παράλληλα οκτώ άσους συνολικά, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Κώστα Βλαχόπουλου στο τέλος του τετάρτου σετ. Ο Κώστας Δαλακούρας ξεκίνησε βασικός, καθώς ο Φόγιερ ταλαιπωρείται από ίωση και απουσίασε από τις προπονήσεις. Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα της Φθιώτιδας ήταν οι Χάκγουρθ και Χένσι, οι οποίοι σημείωσαν 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ η είσοδος του Καπίρη βοήθησε τους φιλοξενούμενους να κατακτήσουν το τρίτο σετ και να διεκδικήσουν το τέταρτο.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, που βρήκε μπροστά τη Λαμία με 14-16. Με άσο του Χένσι οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα τριών πόντων, γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή του Εθνικού να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ η ομάδα της Αλεξανδρούπολης μείωσε αρχικά στον πόντο (17-18) και ανέκτησε το προβάδισμα με μπλοκ του Κιόση (20-19). Βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τους Μιγιαήλοβιτς και Γκιουλέν ο Εθνικός διεύρυνε το προβάδισμά του στο τέλος του σετ και το κατέκτησε με 25-21.

Το δεύτερο σετ δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, καθώς ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε από το ξεκίνημα σημαντικό προβάδισμα στο σκορ (8-5), το οποίο διεύρυνε σταδιακά (16-9, 21-10) φτάνοντας άνετα στο 25-11 και σε 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ o Eθνικός Αλεξανδρούπολης πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ όντας μπροστά στο σκορ με 8-6. Στη συνέχεια η ομάδα της Αλεξανδρούπολης προηγήθηκε με 17-14 και 19-17, αλλά στη κατόπιν οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, έχοντας αποτελεσματικό μπλοκ και παίρνοντας σημαντικές βοήθειες στην επίθεση από τους Χάκγουορθ και Καπίρη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν σε 20-20 και να φτάσουν σε σετ μπολ (21-24), με τον Εθνικό να μειώνει προσωρινά σε 23-24 με επίθεση του Τουράνιανιν και άσο του Γκιουλέν. Ωστόσο, η μίνι αντεπίθεση του Εθνικού δεν είχε συνέχεια, καθώς η Λαμία κατέκτησε το σετ με 23-25 και μείωσε σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ σημειώθηκαν πολλές εναλλαγές στο σκορ, αλλά στο τέλος ο Εθνικός κατάφερε να φτάσει στην κατάκτησή του και στη νίκη με 3-1. Συγκεκριμένα, η Λαμία προηγήθηκε αρχικά με 6-9 με τον Χάκγουορθ και με τον Εθνικό να ανατρέπει την κατάσταση και να προηγείται με 15-11. Οι φιλοξενούμενοι με το σερβίς του Χένσι, που δυσκόλεψε την υποδοχή του Εθνικού, ''έτρεξαν'' ένα σερί 8-0 για να προηγηθούν με 15-19. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ανέκτησε τη ψυχραιμία στο παιχνίδι της και κατάφερε με ένα σερί 5-0 να πάρει ξανά το προβάδισμα στο σκορ (20-19). Οι φιλοξενούμενοι με τρεις συνεχόμενους πόντους προηγήθηκαν εκ νέου με 20-22, αλλά η είσοδος του Βλαχόπουλου, ο οποίος χάλασε με το σερβίς του την υποδοχή της Λαμίας, βοήθησε τον Εθνικό να ισοφαρίσει σε 23-23 και με δύο σερί πόντους να κατακτήσει το σετ με 25-23 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Πλέον ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στρέφει την προσοχή του στον επαναληπτικό αγώνα της Τετάρτης (27/1, 19:00) με αντίπαλο την Σπαρτάκ Λιγκ για τη φάση των ''16'' του Τσάλεντζ Καπ, όπου ο Εθνικός θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να προκριθεί στους ''8'' της διοργάνωσης.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Βασιλειάδης και Αβραμίδης.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-11, 23-25, 25-23)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Δαλακούρας Κ. 6 (6/11 επ., 62% υπ.-48% άριστες), Τουράνιανιν 11 (9/14 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 24 (19/37 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 84% υπ.-53% άριστες), Κασαμπαλής 5 (2/3 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Κιόσης 10 (5/9 επ., 5 μπλοκ), Γκιουλέν  20 (15/32 επ., 5 άσοι), (λ) Δαρίδης (67% υπ., 48% άριστες), Βλαχόπουλος 1 (άσος)

Λαμία: Χένσι 11 (9/24 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 57% υπ.-50% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (2 άσοι), Αραούγιο 4 (4/8 επ., 47% υπ.-24% άριστες), Παπαθωμόπουλος 10 (5/10 επ., 5 μπλοκ), Χάκγουορθ 12 (9/24, 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μαδούρας 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ)/(λ) Τσιράκης (31% υπ.-17% άριστες), Καραγάτσος, Καρβούνης, Καπίρης 5 (3/6 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 75% υπ.-44% άριστες)