Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2016

Ήττα της Ορεστιάδας στην Πάτρα

O A.O. Oρεστιάδας ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-1 σετ από την Παναχαϊκή στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volleyleague και γνώρισε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα.

Μετά απ' αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Ορεστιάδας έμεινε στους 14 βαθμούς και βρίσκεται στην όγδοη θέση της βαθμολογίας. Η Παναχαϊκή σημείωσε την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις σερί ήττες και έφτασε τους 11 βαθμούς όντας στη δέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Νίκος Ρουμελιώτης με 19 πόντους, ενώ από την Ορεστιάδα ξεχώρισε ο Καρντόσο, που σημείωσε 26.

Ο Α.Ο.Ο. βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, κατέκτησε το τρίτο σετ με 18-25, αλλά δεν κατάφερε να συνεχίσει την αντεπίθεσή του, καθώς οι γηπεδούχοι κέρδισαν το τέταρτο σετ με 25-18 και έφτασαν στη νίκη με 3-1.

Η Ορεστιάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με αρχικά με 7-8 και στη συνέχεια με 14-16. Με σωστές επιλογές στην επίθεση και καλή υποδοχή ο Α.Ο. Ορεστιάδας πήρε προβάδισμα τριών πόντων (18-21), αλλά η Παναχαϊκή με σερβίς του Βάλτερ έκανε ένα σερί 6-0 (24-21) και με πόντο του Ρουμελιώτη κατέκτησε το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ αντιστράφηκαν οι ρόλοι, καθώς η Παναχαϊκή με τους Τόρες και Βλαχοστάθη να σταματούν τις επιθέσεις των παικτών της Ορεστιάδας και το Νίκο Ρουμελιώτη να έχει έχει υψηλά ποσοστά στην επίθεση προηγήθηκε αρχικά με 8-5 και κατόπιν με 16-14. Η Ορεστιάδα μείωσε στον πόντο (18-17), αλλά οι γηπεδούχοι άντεξαν την πίεση του Α.Ο.Ο. και κατέκτησαν το σετ με 25-20.

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας κατάφερε να προηγηθεί με τέσσερις πόντους στο ξεκίνημα του τρίτου σετ (5-9). Η Παναχαϊκή ισοφάρισε σε 11-11 και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ μέχρι το 15-15. Η Ορεστιάδα με σερβίς του Καρντόσο ''έτρεξε'' ένα εντυπωσιακό σερί 7-0 (15-22) και κατέκτησε το σετ με 18-25 μειώνοντας σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλη μάχη αλλά στο τέλος η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της Παναχαϊκής, που έφτασε στην κατάκτησή του. Συγκεκριμένα, οι δύο ομάδες πήγαν στο πρώτο τάιμ άουτ με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 8-7. Η Παναχαϊκή προηγήθηκε στη συνέχεια με 15-10 μ' ένα σερί 3-0 και η Ορεστιάδα κατάφερε να μειώσει σε 18-16. Κατόπιν οι γηπεδούχοι με πόντους των Βάλτερ και Νίκου Ρουμελιώτη διεύρυναν ξανά το προβάδισμά τους και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-18 και της νίκης με 3-1.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Γεροθόδωρος και Κουτσούλας.

Τα σετ: 25-23, 25-20, 18-25, 25-18

Παναχαϊκή: Βάλτερ 13 (9/25 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ.-9% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1/1 επ.), Τόρρες 9 (4/7 επ., 5 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 19 (14/30 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Σαρικεϊσογλου 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ.-11% άριστες), Βλαχοστάθης 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ)/(λ) Ρουμελιώτης Μ. (72% υπ.-24% άριστες), Ντονάς 1 (1/1 επ.), Μαυραγάνης, Βασιλάκος

Α.Ο. Ορεστιάδας: Χήρας 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Αμπουίλα 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Μίλιτς 8 (1/5 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 8 (8/23 επ., 65% υπ.-11% άριστες), Ριζόπουλος 6 (6/13 επ., 100% υπ.-27% άριστες), Καρντόσο 26 (20/39 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ)/ (λ) Κωνσταντινίδης (63% υπ.-4% άριστες)