Δευτέρα 29 Φεβρουαρίου 2016

Χρυσό μετάλλιο οι Μαγγίνας και Γκούρλιας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου

Ο Αλεξανδρουπολίτης πρωταθλητής των αποστάσεων, Δήμος Μαγγίνας, που αγωνίζεται πλέον με τα χρώματα του Παναθηναϊκού, κατέκτησε για ακόμη μια χρονιά το χρυσό μετάλλιο στα 10.000μ. Ανδρών με χρόνο 30.42 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου, το οποίο πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Κυριακής στο Μαρκόπουλο Αττικής. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Πούλιος του Παναθηναϊκού με 30.48 και τρίτος ήταν ο Καλλίας του Α.Ο. Μυκόνου με 31.17.

Επίσης, ο 21χρονος αθλητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Μάρκος Γκούρλιας, που αγωνίζεται και με τα χρώματα της εθνικής ομάδας, κατέκτησε την πρώτη θέση στα 8.000μ. Νέων (έως 23 ετών) με χρόνο 25.11. Δεύτερος ήταν ο Φράγκος του ΓΑΣ Ιλισού με 25.48 και τρίτος ο Μαλτέζος, επίσης του ΓΑΣ Ιλισού, με 25.53.