Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2016

Εξασφάλισε την πρώτη θέση η Νέα Ιωνία της Κεπεσίδου

Με την Αλεξανδρουπολίτισσα τερματοφύλακα Μάγδα Κεπεσίδου να κάνει σημαντικές επεμβάσεις σε καίρια σημεία του αγώνα, η Νέα Ιωνία επικράτησε εντός έδρας με 29-27 του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών και εξασφάλισε το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 7-2 (5'), 10-3 (10') και 13-8 (15'), αλλά η Νέα Ιωνία μείωσε τη διαφορά και κατόρθωσε να ισοφαρίσει (16-16) πριν οι δύο ομάδες μπουν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Ιωνία με πρωταγωνίστριες την Λαμπρίνα Τσακάλου και τη Μάγδα Κεπεσίδου προηγήθηκε με τέσσερα γκολ (23-19) στο 42', με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν προσωρινά σε 23-23. Με σερί 4-0 η Νέα Ιωνία πήρε και πάλι προβάδισμα τεσσάρων γκολ (27-23) στο 49'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 28-27 με τη Μούρνου αλλά είκοσι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη η Παπανικολάου ''κλείδωσε'' τη νίκη για τη Νέα Ιωνία γράφοντας το 28-27.