Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2016

Νίκη των Εφήβων του Εθνικού Αλεξανδρούπολης επί της Νίκης Αιγινίου

Μετά από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε της Νίκης Αιγινίου στο τάι μπρέικ και σημείωσε την τρίτη του νίκη στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της ημιτελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στον όμιλο, έχοντας συγκεντρώσει επτά βαθμούς σε τέσσερις αγώνες και περιμένει την αυριανή αναμέτρηση του Πήγασου Πολίχνης (6 βαθμοί) με τον Α.Ο. Πρέβεζας (5 βαθμοί), προκειμένου να ''σφραγίσει'' το εισιτήριο της πρόκρισης στο φάιναλ φορ του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Οι νεαροί αθλητές του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με 1-0 και 2-1, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και έφτασαν στην κατάκτηση της πολύτιμης νίκης με 3-2 σετ.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Αιγινίου κέρδισε το πρώτο σετ με 25-20, ο Εθνικός πήρε το δεύτερο με 23-25, η Νίκη Αιγινίου κατέκτησε το τρίτο με 25-20, ο Εθνικός ισοφάρισε σε 2-2 κερδίζοντας το τέταρτο σετ με 23-25 και στο τάι μπρέικ μετά από μεγάλη μάχη αναδείχθηκε νικητής με 20-22.

Την Κυριακή στις 12:00 o Πήγασος Πολίχνης θα κοντραριστεί με τον Α.Ο. Πρέβεζας, ενώ η Φθία θα αντιμετωπίζει τη Νίκη Αιγινίου σ' ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, καθώς οι δύο ομάδες αποκλείστηκαν από την επόμενη φάση.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 23-25, 25-20, 23-25, 20-22)

Νίκη Αιγινίου: Κιοσσές, Ντουντούδης, Βουλκίδης, Παπαλεξίου, Κυριακούλης, Κουτιόλας, (λ) Βλασιάδης/Γκορτσίλας Π., Αγγελίδης
Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Tσέλιος, Ανδραβίζος, Χαραλαμπίδης, Καραπιπέρης, Μούρος, Αναστασόπουλος, (λ) Ποιμενίδης/Χατζίδης, Χατζηγιάννης, Τέλιος Γ., Τέλιος Θ., Αλεξάκης