Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου 2016

Έχασε στην Πορτογαλία αλλά ελπίζει στη ρεβάνς ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ξεκίνησε εντυπωσιακά κατακτώντας το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια δεν άντεξε στην αντεπίθεση της Μπενφίκα, η οποία κέρδισε τα τρία επόμενα σετ και έφτασε στη νίκη με 3-1 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στο πλαίσιο της φάσης των ''8'' του Τσάλεντζ Καπ.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης θα πρέπει να κερδίσει με 3-0 ή 3-1 σετ και στη συνέχεια να κατακτήσει το ''χρυσό'' σετ στον επαναληπτικό αγώνα, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 2 Μαρτίου στο Κλειστό Γυμναστήριο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>>, προκειμένου να προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Σε κάθε άλλη περίπτωση προκρίνεται η ομάδα της Πορτογαλίας.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ιδανικό για τον Εθνικό, καθώς οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη με μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση και στο μπλοκ κατάφεραν να κατακτήσουν εύκολα το πρώτο σετ. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει από το ξεκίνημα το προβάδισμα στο σκορ. Με διπλό μπλοκ των Κασαμπαλή και Τουρανιάνιν ο Εθνικός προηγήθηκε με 2-4, με επίθεση του Φόγιερ σε 3-6 και μπλοκ του Κιόση με 4-8. Με επίθεση άουτ του Ρομπέρτο Ρέις ο Εθνικός έκανε το 7-12 και παρά τη μείωση του σκορ σε 9-12 από τη Μπενφίκα, ο Εθνικός ξέφυγε με 10-16 μετά από άσο του Τουρανιάνιν. Ο Εθνικός διατήρησε ένα προβάδισμα έξι πόντων με επίθεση του Κιόση σε πρώτο χρόνο (12-18), το οποίο στη συνέχεια διεύρυνε έπειτα υπό υπέρβαση του Ρενάν (14-21) και με επίθεση του Μιγιαϊλόβιτς ξέφυγε με 15-23. Με διπλό μπλοκ των Κασαμπαλή και Κιόση ο Εθνικός κατέκτησε το πρώτο σετ με 18-25.

Η συνέχεια του αγώνα ήταν όμως διαφορετική, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, δημιούργησαν προβλήματα στην υποδοχή του Εθνικού, που δε μπόρεσε να περιορίσει τα επιθετικά ατού της Μπενφίκα και ιδιαίτερα τους Ζελάο και Γκασπάρ. Η ομάδα της Πορτογαλίας είχε ένα σταθερό προβάδισμα δύο-τριών πόντων (6-4, 8-7, 10-8, 12-9) μέχρι το 12-10 του δευτέρου σετ. Με ένα σερί 3-0 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 15-10. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μείωσε σε 16-13, αλλά οι γηπεδούχοι αύξησαν και πάλι τη διαφορά σε 21-16, κατέκτησαν το σετ με 25-19 και έφτασαν στην ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Στην αρχή του τρίτου σετ η Μπενφίκα προηγήθηκε με 5-2 με συνεχόμενους πόντους τους Ζελάο, γεγονός που οδήγησε τον Σάκη Μουστακίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ ο Εθνικός κατάφερε να μειώσει στον πόντο (7-6, 9-8). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ''έτρεξαν'' ένα σερί 3-0 και μετέτρεψαν το υπέρ τους 12-10 σε 15-10. Η Μπενφίκα προηγήθηκε με 19-13 και ξέφυγε με ένα σερί 3-0 με 22-13. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης μείωσε σε 23-17, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-18 παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ξεκίνησε δυνατά στο τέταρτο σετ και κατάφερε να προηγηθεί με 4-6 μετά από επίθεση του Φόγιερ. Η Μπενφίκα ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση, πήρε το προβάδισμα στο σκορ, διατήρησε ένα προβάδισμα 2-3 πόντων σ' όλη τη διάρκεια του σετ (10-8, 14-12, 16-13, 17-15) και κατέκτησε εν τέλει το σετ με 25-19 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Γκέλντοφ και Ρόμπλες Γκαρσία.

Τα σετ: 3-1 (18-25, 25-19, 25-18, 25-19)

* Οι πόντοι της Μπενφίκα προήλθαν από 5 άσους, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων, ενώ οι πόντοι του Εθνικού από 4 άσους, 46 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Μπενφίκα: Ρενάν 1 (άσος), Νταφ 10 (9/12 επ., 1 μπλοκ), Ρέις 7 (7/15 επ., 71% υπ.-46% άριστες), Γκασπάρ 17 (15/29 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κόλεφ 3 (3/5 επ., 60% υπ.-40% άριστες), Ζελάο 17 (12/15 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ)/(λ) Κάσας (57% υπ.-43% άριστες), Λόπες 9 (6/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 92% υπ.-85% άριστες), Γκελίνσκι, Ολιβέιρα, Λάνες

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Φόγιερ 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 77% υπ.-54% άριστες), Τουρανιάνιν 9 (6/12 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Μιγιαϊλοβιτς 13 (12/27 επ., 1 άσος, 72% υπ.-44% άριστες), Κασαμπαλής 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κιόσης 9 (6/11 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Γκιλέν 10 (9/20 επ., 1 άσος)/(λ) Δαρίδης 68% υπ.-41% άριστες), Ίλιτς 1 (1/1 επ.)
Συντάκτης: Λεωνίδας Κάλφας