Παρασκευή 1 Απριλίου 2016

Ξεκίνημα με ήττα για την Εθνική Νεανίδων του Ανδρεάδη

Η Εθνική Νεανίδων γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από την Ρουμανία στον πρώτο της αγώνα για τον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που φιλοξενείται στην ''Βλάντε Ντίβατς Χάλα'' στην πόλη Βρίνιατσκα Μπάνια της Σερβίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δε ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ και βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ με 8-2 και στη συνέχεια με 16-7. Η Εθνική μας βελτιώθηκε επιθετικά και κατάφερε να μειώσει σε 18-16 και να ισοφαρίσει σε 22-22. Ωστόσο, η Ρουμανία πήρε ξανά το προβάδισμα και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-23.

Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του δευτέρου σετ βρήκε τη Ρουμανία μπροστά στο σκορ με 8-5. Στη συνέχεια η Εθνική μας δεν κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, με τις Ρουμάνες να ξεφεύγουν με 11-6 και 20-11 κατακτώντας το σετ με 25-14.

Οι αθλήτριες του Γιάννη Ανδρεάδη ήταν ανταγωνιστικές στο ξεκίνημα του τρίτου σετ και προηγήθηκαν με 13-12. Ωστόσο, η Ρουμανία έκανε ένα σερί 7-0, ξεφεύγοντας στο σκορ με 19-13 και στη συνέχεια κατέκτησε το σετ με 25-20 φτάνοντας στη νίκη με 3-0 σετ.

H Eθνική Νεανίδων θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή στις 16:00 τη Λευκορωσία στο δεύτερο της αγώνα για τον προκριματικό όμιλο.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Βικτορίνι και Απάνοβιτς.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-14, 25-20).

*Οι πόντοι της Ρουμανίας προήλθαν από 9 άσους, 31 επιθέσεις, 8 μπλοκ  και 35 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας από 4 άσους, 26 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Ρουμανία: Μπουντάι 17 (14/44 επ., 3 άσοι, 26% υπ.-16% άριστες), Ράντζ, Βάργκα 7 (5/24 επ., 2 μπλοκ), Βασίλιτσα 3 (1 άσος, 2 μπλοκ), Αρίτον 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Κάουτς 12 (8/18 επ., 4 άσοι, 39% υπ.-22% άριστες)/(λ) Τουκμεάνου (70% υπ.-20% άριστες), Μπουτέρεζ 1 (άσος, 40% υπ.-20% άριστες), Ρομάν, Σταν, Μόλναρ 1 (1/2 επ.)

Ελλάδα: Bλάχου 8 (3/6 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Πήττα 4 (1/6 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 50% υπ.-50% άριστες), Αλεξάκου 8 (7/35 επ., 1 άσος, 50% υπ.-43% άριστες), Σταματίου, Καραφουλίδου 14 (13/35 επ., 1 άσος), Διάλλα 4 (1/5 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ)/(λ) Λύρα (53% υπ.-47% άριστες), (λ) Μιλεντίγιεβιτς (33% υπ.-11% άριστες), Τσελέπη 2 (1/7 επ., 1 άσος, 15% υπ.-15% άριστες), Καρακάση.

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Γιάννης Ανδρεάδης δήλωσε: <<H σημερινή μας εικόνα ήταν μια δυσάρεστη έκπληξη συγκριτικά με αυτά που είχα δει στην προετοιμασία. Μας πίεσαν πάρα πολύ στο σερβίς και δεν μπήκαμε σε κανένα σημείο του αγώνα, παρόλο που πήγαμε να κάνουμε μια μεγάλη ανατροπή στο πρώτο σετ όταν χάναμε με δέκα πόντους. Το παιχνίδι μας ήταν μονότονο καθώς χωρίς υποδοχή δεν μπορούσαμε να παίξουμε πάνω στο φιλέ και η ανάπτυξή μας ήταν προβλέψιμη με αποτέλεσμα να παίζουν πολύ καλά στο μπλοκ-άμυνα. Τώρα έχουμε μπροστά μας την Λευκορωσία και εφόσον παίξουμε με βάση τις δυνατότητές μας μπορούμε να την κοντράρουμε και να παραμείνουμε ζωντανοί στη μάχη της πρόκρισης. Είναι μια ψηλή και δυνατή ομάδα, ωστόσο ζητούμενο είναι τι θα κάνουμε εμείς>>.