Παρασκευή 1 Απριλίου 2016

Πέντε πόντους ο Τσέλιος στην ήττα της Εθνικής Εφήβων από την Εσθονία

Η Εθνική Εφήβων προηγήθηκε με 2-0 κόντρα στην Εσθονία, αλλά δεν κατάφερε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και τελικά γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ στην πρεμιέρα του προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που διεξάγεται στη Σερβία.

Στα δύο πρώτα σετ η εθνική μας ομάδα με πίεση στο σερβίς και εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση κυριάρχησε και έφτασε στην κατάκτησή τους με 25-18 και 25-22 αντίστοιχα. Ωστόσο, οι Εσθονοί μετά το αμφίρροπο ξεκίνημα στο τρίτο σετ (8-7 υπέρ της Εθνικής), πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 16-10 και κατέκτησαν το σετ με 25-14 μειώνοντας σε 2-1. Το τέταρτο σετ ήταν καθοριστικό στην εξέλιξη του αγώνα, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε με 19-17, αλλά δέχτηκε ένα σερί με 4-0 από τους Εσθονούς, οι οποίοι πήραν το προβάδισμα με 21-19 και κατέκτησαν το σετ με 25-21 στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ οι Εσθονοί ξεκίνησαν καλύτερα και έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία από την ισοφάριση, πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 5-2 και 11-4 φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 15-8 και της νίκης με 3-2 σετ.

Την Παρασκευή η Εθνική Εφήβων έχει ρεπό και το Σάββατο στις 18:30 θα αντιμετωπίσει τη Λευκορωσία στο δεύτερο αγώνα της για τον προκριματικό όμιλο.

Τα σετ: 3-2 (18-25, 22-25, 25-14, 25-21, 15-8)

Οι πόντοι της Εσθονίας προήλθαν από 8 άσους, 47 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι της Ελλάδας από 9 άσους, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Eσθονία: Ουσκάρι 18 (14/43 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βιντάλεπ 7 (4/10 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Βίμπερ 8 (5/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κάιμπαλντ 17 (12/32 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 50% υπ.-32% άριστες), Κάρπ 12 (5/8 επ., 1 άσος, 6 μπλοκ), Όρουταρ 1 (1/3 επ., 14% υπ.-0% άριστες)/(λ) Βάλτινγκ (42% υπ.-27% άριστες), Κορότκοφ 8 (5/13 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 50% υπ.-32% άριστες), Βάνκερ

Ελλάδα: Κανελλόπουλος 1 (άσος), Χρηστινίδης 5 (3/9 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 20% υπ.-10% άριστες), Κάββουρας 12 (9/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Σπυριούνης 25 (18/39 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ, 44% υπ.-22% άριστες), Τσέλιος 5 (3/6 επ., 2 άσοι), (λ) Τσιράκης (27% υπ.-12% άριστες), Τζιουμάκας 7 (7/15 επ, 43%  υπ.-21% άριστες), Κωτσάκης, Αδάμ, Καπετανίδης 1 (1/6 επ.), Χατζηγεωργίου 1 (μπλοκ)

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Άρης Αγγελόπουλος ανέφερε: <<Ξέραμε ότι παίζαμε με μια καλή και αθλητική ομάδα και για 2.5 σετ παίξαμε εξαιρετικά με σωστή τακτική αλλά μετά την απώλεια του τρίτου σετ χάσαμε τη φρεσκάδα μας με τη μεγάλη ευκαιρία να χάνεται στο 19-17 του τετάρτου σετ. Εκεί δεν πιέσαμε όσο έπρεπε στο σερβίς και ήρθε η ανατροπή. Εγώ περιμένω ότι στα άλλα δύο ματς θα είμαστε ακόμη καλύτεροι και η πρόκριση είναι ακόμη ανοικτή>>.