Δευτέρα 7 Μαρτίου 2016

Ήττα της Γ.Ε.Α. από την πρωτοπόρο Νίκη Αιγινίου

H Γ.Ε.Α. υποδέχτηκε τη Νίκη Αιγινίου στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Α2 Ανδρών και γνώρισε την ήττα με 0-3 σετ.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης παρέμεινε στους 24 βαθμούς και βρίσκεται πλέον στην όγδοη θέση της βαθμολογίας, καθώς η Χ.Α.Ν.Θ. κέρδισε εντός έδρας στο τάι μπρέικ το Νέστορα και ανέβηκε στην έβδομη θέση με 25 βαθμούς. Από την πλευρά της η ομάδα του Αιγινίου, η οποία έδωσε δύο αγώνες το Σαββατοκύριακο, καθώς το Σάββατο επικράτησε στην έδρα της με 3-0 της ουραγού Ε.Α. Λάρισας για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος, έφτασε τους 54 βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν εύκολα το πρώτο σετ με 21-25, η Γ.Ε.Α. αντέδρασε και έχασε στις λεπτομέρειες το δεύτερο σετ με 23-25, εκφράζοντας διαμαρτυρίες για φιλέ στη φάση πριν από τον τελευταίο πόντο της Νίκης Αιγινίου, ενώ στο τρίτο σετ, παρότι προηγήθηκε με 16-9, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της, καθώς η Νίκη Αιγινίου ανέτρεψε το σημαντικό πλεονέκτημα της Γ.Ε.Α. και κατέκτησε το τρίτο σετ με 22-25 και τη νίκη με 0-3 σετ.

Συγκεκριμένα η ομάδα του Αιγινίου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει από το ξεκίνημα το προβάδισμα στο σκορ με 4-8 μετά από επίθεση του Παπαλεξίου. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση και το μπλοκ διατήρησαν (8-14, 10-15) και διεύρυναν το προβάδισμά τους φτάνοντας να προηγηθούν με 10-18. Η Γ.Ε.Α. έκανε ένα σερί 3-0 και κατάφερε να μειώσει σε 13-18 με πόντο του Κωνσταντινίδη. Η Νίκη Αιγινίου κατάφερε να ανοίξει και πάλι τη ψαλίδα στο σκορ και ξέφυγε με 14-23 μετά από επίθεση του Γκορίδη. Η Γ.Ε.Α. αντέδρασε άμεσα και κατάφερε με ένα σερί 5-0 να μειώσει σε 19-23 μετά από διπλό μπλοκ στον Λαμπρινό. Έπειτα από επίθεση του Λαμπρινού η Νίκη Αιγινίου έφτασε σε σετ μπολ (19-24), ο Αναστασιάδης πήγε στη θέση του σερβίς και έστειλε τη μπάλα στο φιλέ για το 20-24, ο Ανδρεάδης μείωσε σε 21-24, αλλά ο Παπαλεξίου διαμόρφωσε το 21-25 για το 0-1 της Νίκης Αιγινίου.

Η Γ.Ε.Α. μπήκε δυνατά στην αρχή του δευτέρου σετ και κατάφερε να προηγηθεί με 4-1 με τον Ανδρεάδη στη θέση του σερβίς. Η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε σε 4-4. Ο Κώτας, που αγωνίστηκε ως ακραίος, καθώς ο κεντρικός Δημήτρης Χατζόπουλος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την ομάδα του Ηλία Κρεούζη, έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Γ.Ε.Α. (5-4), αλλά οι φιλοξενούμενοι ''έτρεξαν'' ένα σερί 3-0 και πέρασαν μπροστά με 5-7 με επίθεση του Γεωργόπουλου. Στη συνέχεια η Νίκη Αιγινίου έφτασε στο +4 και προηγήθηκε με 7-11 μετά από σερβίς άουτ του Δαλδαβερένη. Η Γ.Ε.Α. κατάφερε να απαντήσει μειώνοντας σε 10-12 και στη συνέχεια με ένα σερί 3-0 προηγήθηκε με 13-12 μετά από μπλοκ του Μπουφίδη σε Λαμπρινό. Η Νίκη Αιγινίου με τέσσερις αναπάντητους πόντους πέρασε μπροστά με 13-16 έπειτα από διπλό μπλοκ στον Ανδρεάδη. Η Γ.Ε.Α. μετά από δύο συνεχόμενα λάθη της Νίκης Αιγινίου μείωσε στον πόντο (15-16), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 15-20 μετά από άσο του Βουλκίδη. Με τον Μπουφίδη να δημιουργηθεί εντυπωσιακό σερί από τη θέση του σερβίς η Γ.Ε.Α. κατάφερε να μειώσει αρχικά σε 19-21 και στη συνέχεια να περάσει μπροστά στο σκορ με 22-21. Η Νίκη Αιγινίου ισοφάρισε σε 22-22 μετά από σερβίς άουτ του Μπουφίδη, προηγήθηκε με 22-23 μετά από επίθεση άουτ του Κωνσταντινίδη, αλλά ο ακραίος της Γ.Ε.Α. διόρθωσε άμεσα το λάθος του και με δικό του πόντο ισοφάρισε σε 23-23. Ο Δαλδαβερένης πήγε στη θέση του σερβίς αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ, με αποτέλεσμα να φτάσει η Νίκη Αιγινίου σε σετ-μπολ (23-24). Ο Λαμπρινός με επίθεση διαμόρφωσε το 23-25 και η Νίκη Αιγινίου προηγήθηκε με 0-2, με την ομάδα της Αλεξανδρούπολης να διαμαρτύρεται για φιλέ στη φάση πριν από τον τελευταίο πόντο της ομάδας του Αιγινίου, με τον Ηλία Κρεούζη να δέχεται κόκκινη κάρτα στο ξεκίνημα του τρίτου σετ.

Στην αρχή του τρίτου σετ η Γ.Ε.Α. προηγήθηκε με 2-0, αλλά η Νίκη Αιγινίου έκανε ένα σερί 4-0 και πέρασε μπροστά με 2-4 μετά από μπλοκ του Λαμπρινού στον Ανδρεάδη. Η Γ.Ε.Α. ισοφάρισε σε 5-5, η Νίκη Αιγινίου με άσο του Βουλκίδη έκανε το 5-7 και στη συνέχεια ο Χατζόπουλος μείωσε στον πόντο για τη Γ.Ε.Α (7-8). Με τον Μπουφίδη να πηγαίνει στη θέση του σερβίς και να δημιουργεί νέο εντυπωσιακό σερί η Γ.Ε.Α. κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 16-9, γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή της Νίκης Αιγινίου να καλέσει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών της Γ.Ε.Α. ροκανίζοντας τη διαφορά στο σκορ. Μετά το 17-12 και το 18-15, με το οποίο προηγήθηκε η ομάδα της Αλεξανδρούπολης, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (18-17) μετά από δύο επιθέσεις του Γεωργόπουλου και ισοφάρισαν σε 18-18 μετά από επίθεση άουτ του Ανδρεάδη. Ο Κώτας έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Γ.Ε.Α. (19-18), ο Βουλκίδης ισοφάρισε σε 19-19, ο Μπουφίδης έκανε το 20-19, για να ισοφαρίσει στη συνέχεια ο Παπαλεξίου (20-20), ο οποίος κατόπιν έκανε και το 20-21, γεγονός που ανάγκασε τον Ηλία Κρεούζη να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά από επίθεση του Μπουφίδη στο φιλέ η Νίκη Αιγινίου προηγήθηκε με 20-22, η Γ.Ε.Α. μείωσε σε 21-22 μετά από λάθος του Λαμπρινού, η Παπαλεξίου έκανε το 21-23, ο Γεωργόπουλος οδήγησε τη Νίκη Αιγινίου σε σετ και ματς μπολ (21-24), το οποίο δεν αξιοποίησε σε πρώτη φάση ο Παπαλεξίου που έστειλε τη μπάλα στο φιλέ από τη θέση του σερβίς για το 22-24, αλλά ο Γκορίδης με δικό του πόντο διαμόρφωσε το 22-25, με αποτέλεσμα η Νίκη Αιγινίου να φτάσει στην κατάκτηση της νίκης με 0-3 σετ.

Την επόμενη αγωνιστική η Γ.Ε.Α. αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Α.Ο. Σερρών, ενώ η Νίκη Αιγινίου φιλοξενείται από το Νέστορα.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Ιωαννίδης και Παπαχρήστου.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 23-25, 22-25)

Γ.Ε.Α.:  Aνδρεάδης, Χατζόπουλος, Δαλδαβερένης, Μπουφίδης, Κώτας, Κωνσταντινίδης, (λ) Μπαξεβανίδης

Νίκη Αιγινίου: Παπαλεξίου, Λαμπρινός, Αναστασιάδης, Γκορίδης, Βουλκίδης, Γεωργόπουλος, (λ) Ντουντούδης/Κιοσσές, Χασιαπέτης