Πέμπτη 3 Μαρτίου 2016

Oλοκληρώθηκε η ευρωπαϊκή πορεία του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

O Eθνικός Αλεξανδρούπολης υποδέχτηκε τη Μπενφίκα στον επαναληπτικό αγώνα της προημιτελικής φάσης του Τσάλεντζ Καπ και με δεύτερη ήττα με 3-2 σετ ολοκλήρωσε τη φετινή ευρωπαϊκή του πορεία.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης είχε ηττηθεί με 3-1 στην Πορτογαλία και στο σημερινό παιχνίδι ήθελε τη νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, προκειμένου να οδηγήσει τον αγώνα στο ''χρυσό'' σετ και να διεκδικήσει εκεί την πρόκρισή του στην τετράδα.

Όπως και στον πρώτο αγώνα, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια η Μπενφίκα με πρωταγωνιστή τον Γκασπάρ κατέκτησε το δεύτερο και το τρίτο σετ και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού της γαλλικής Αραγκό Ντε Σετ και της ιταλικής Καλτσεντόνια Βερόνα.

Παρά την απογοήτευση από την απώλεια της πρόκρισης οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη διεκδίκησαν τη νίκη, με τον προπονητή του Εθνικού να δίνει από το τέταρτο σετ χρόνο συμμετοχής σ' όλους τους αθλητές του, αλλά όπως και στον περσινό προημιτελικό η Μπενφίκα κέρδισε με 3-2.

Με τη θερμή συμπαράσταση του κόσμου του, που γέμισε το <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>>, ο Εθνικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πιέζοντας από τη θέση του σερβίς έφτασε να προηγείται με 8-2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Μπενφίκα με όπλο το μπλοκ της εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αθλητών του Εθνικού και μείωσε σε 10-8. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κατάφερε να ξεφύγει και πάλι με 14-10, αλλά οι Πορτογάλοι με μπλοκ στον Γκιλέν μετέτρεψαν το 14-10 σε 14-13. Με επίθεση του Μιγιαήλοβιτς και άσο του Γκιλέν ο Εθνικός πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ όντας μπροστά στο σκορ με 16-13. Με νέο άσο του Γκιλέν και επίθεση του Γκασπάρ στο φιλέ ο Εθνικός προηγήθηκε με 18-13. Στη συνέχεια ο Εθνικός με μπλοκ άουτ του Φόγιερ έκανε το 21-17, αλλά τέσσερα λάθη σε επίθεση και υποδοχή έδωσαν την ευκαιρία στη Μπενφίκα να ισοφαρίσει σε 21-21. Με επίθεση του Φόγιερ και μπλοκ του Κιόση ο Εθνικός έκανε το 23-21, η Μπενφίκα μείωσε σε 23-22 και με σερβίς του Νταφ στο φιλέ ο Εθνικός έφτασε σε σετ μπολ (24-22). Ο Βαν Φέρχοφεν μείωσε στον πόντο 24-23, αλλά ο Τουράνιανιν με επίθεση σε πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 25-23, με τον Εθνικό να κατακτά το πρώτο σετ.

Μάχη έγινε στο δεύτερο σετ, καθώς οι Πορτογάλοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με 6-10. Ο Εθνικός ισορρόπησε σταδιακά το παιχνίδι και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 12-12 και στη συνέχεια σε 16-16 από 14-16. Η Μπενφίκα έκανε στη συνέχεια λιγότερα λάθη από τον Εθνικό και είχε καλύτερα ποσοστά στην επίθεση με αποτέλεσμα να φτάσει στην ισοφάριση σε 1-1 με 20-25 μετά από επίθεση του Γκασπάρ.

Οι παίκτες του Εθνικού Αλεξανδρούπολης εμφανίστηκαν μουδιασμένοι από την ισοφάριση και βρέθηκαν να κυνηγούν τη Μπενφίκα στο σκορ στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, εμφανίζοντας προβλήματα στην υποδοχή και την επίθεση, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί η Μπενφίκα με 8-14. Με ένα μίνι ξέσπασμα του Μιγιαήλοβιτς ο Εθνικός μείωσε σε 11-14. Με τον Σέρβο ακραίο του Εθνικού στο σερβίς το σερί του Εθνικού συνεχίστηκε με τη διαφορά να μειώνεται στη μικρότερη τιμή της (13-14). Με επίθεση σε πρώτο χρόνο του Νταφ η Μπενφίκα πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά στο σκορ με 14-16. Με άουτ του Γκιλέν και μπλοκ στον Φόγιερ η Μπενφίκα ξέφυγε με 14-18, για να δώσει τέλος στο σερί της ο Κασαμπαλής. Με δύο σερί άουτ επιθέσεις του Ζοάο ο Εθνικός μείωσε σε 17-19. Με επίθεση του Ζοάο η Μπενφίκα έκανε το 17-20. Ο Μιγιαήλοβιτς μείωσε σε 19-21, αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Γκασπάρ, που με συνεχόμενους πόντους και μπλοκ στον Μιγιαήλοβιτς διαμόρφωσε το 19-25, με τη Μπενφίκα να κατακτά το τρίτο σετ και να παίρνει το εισιτήριο της πρόκρισης για τους ''4'' της διοργάνωσης.

Στο τέταρτο σετ και με την πρόκριση να έχει κριθεί οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν ελεύθερα και με αρκετές αλλαγές. Ο Εθνικός, που έπαιξε με τους Ίλιτς, Κώστα Δαλακούρα και Τσέλιο στη θέση των Γκιλέν, Φόγιερ και Κιόση αντίστοιχα, κατάφερε μετά από πολλές εναλλαγές στο σκορ και άσο του Κασαμπαλή να κατακτήσει το σετ με 28-26 και να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ ο νεανικός Εθνικός Αλεξανδρούπολης των Βλαχόπουλου, Τσέλιου, Χαραλαμπίδη, Ίλιτς και Κώστα Δαλακούρα ξεκίνησε καλά προηγούμενος με 3-0. Οι έμπειροι Ίβηρες επέστρεψαν γρήγορα στο παιχνίδι και πήραν το πλεονέκτημα. Μετά το 5-8 η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της Μπενφίκα, που κατέκτησε το τάι μπρέικ με 11-15 μετά από άσο του Γιάνες.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Εμπρού Αγιάτα (Τουρκία) και Ζντράβκο Ζντραβέσκι (ΠΓΔΜ).

Τα σετ: 2-3 (25-23, 20-25, 19-25, 28-26, 11-15)

Eθνικός Αλεξανδρούπολης: Φόγιερ 7 (11/16 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ.-20% άριστες), Τουράνιανιν 9 (5/9 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 18 (15/29 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ.-57% άριστες), Κασαμπαλής 5 (2/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γκιλέν 7 (7/19 επ., 1 άσος), Κιόσης 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), (λ) Δαρίδης (70% υπ.-43% άριστες), Κ. Δαλακούρας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 85% υπ.-69% άριστες), Τσέλιος 3 (3/6 επ.), Χαραλαμπίδης 2 (2/3 επ., 25% υπ.-25% άριστες), Βλαχόπουλος

Μπενφίκα: Μπερτασόνι, Νταφ 4 (2/9 επ., 2 μπλοκ), Σίλβα 7 (5/8 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 72% υπ.-48% άριστες), Γκασπάρ 22 (21/31 επ., 1 μπλοκ), Λόπες 9 (5/10 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 82% υπ.-64% άριστες), Σοάρες 6 (3/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), (λ) Κάσας (85% υπ.-63% άριστες)/Κόλεφ 5 (4/5 επ., 86% υπ.-50% άριστες), Γκελίνσκι 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βαν Βερκχόφεν 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Ολιβέιρα 2 (2/6 επ., 27% υπ.-9% άριστες), Γιάνες 15 (12/17 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ)