Κυριακή 17 Απριλίου 2016

Tα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής και η βαθμολογία του πρώτου ομίλου της Γ' Εθνικής

Με τις αναμετρήσεις της 31ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το απόγευμα της Κυριακής η αγωνιστική δράση στον πρώτο όμιλο του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, που έχει υποβιβαστεί στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Έβρου, γνώρισε την ήττα στην έδρα του από τον Εθνικό Αγιονερίου με 0-1 χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Στεφανίδη στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης. Στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο Θάνος με την ομάδα της Αλεξανδρούπολης να αγωνίζεται με δέκα ποδοσφαιριστές για ένα περίπου ημίχρονο. Από την πλευρά της η ομάδα του Αγιονερίου έκανε ένα μεγάλο βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής της στην κατηγορία.

Ο Έβρος Σουφλίου, ο οποίος επίσης έχει υποβιβαστεί στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Έβρου, βρέθηκε πολύ κοντά στην κατάκτηση μίας σπουδαίας νίκης, καθώς προηγήθηκε με 4-2 της δεύτερης του βαθμολογικού πίνακα, Δόξας Δράμας στο <<Δημήτρης Μπακιρτζής>>, αλλά δέχτηκε την ισοφάριση σε 4-4 με δύο γκολ στο 87' και το 89' αντίστοιχα.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της αγωνιστικής, ο πρωτοπόρος Άρης, που έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση του ομίλου, επικράτησε εντός έδρας του Βυζαντίου Κοκκινοχώματος με 2-0. Ο Νέστος Χρυσούπολης δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ισοπαλία της Δόξας Δράμας στο Σουφλί, καθώς ηττήθηκε στην Κοζάνη με 3-1 από την τοπική ομάδα, με αποτέλεσμα να αυξηθεί η διαφορά του από τη δεύτερη θέση στους έξι βαθμούς. Η Καβάλα κέρδισε στην έδρα της τον Καμπανιακό με 2-0, ο Απόλλων Καλαμαριάς πέρασε νικηφόρα από την Κρύα Βρύση νικώντας με το ίδιο σκορ τον τοπικό Απόλλωνα, ο Εορδαϊκός κέρδισε στους Αμπελόκηπους τον υποβιβασμένο Ηρακλή με 1-0, ενώ η Α.Π.Ε. Λαγκαδά πήρε ξεκούραστα τους τρεις βαθμούς της νίκης, καθώς η F.C. Serres έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα. Ρεπό είχε η Θύελλα Φιλώτα.